Podložka ZDARMA k laminátovým podlahám ClassenPodložka ZDARMA k podlahám Arbiton

Skôr ako kúpite dvere

Dvere do Vášho sveta

Dvere už dávno v našich interiéroch prestali plniť iba technickú funkciu uzatvárania prechodov medzi jednotlivými miestnosťami a stali sa dôležitým estetickým a výrazovým prvkom pri tvorbe interiéru. Tak ako postupne ustúpila uniformnosť tvorby interiérov a na trh sa dostali nové nápady pretavené do nových výrobkov, začali aj zákazníci postupne zvyšovať nároky na svoje dvere. Okrem samotnej funkčnosti sa začali čoraz viac zaujímať aj o ich vzhľadové – estetické vlastnosti. Architekti, bytoví dizajnéri ale aj ľudia s dobrým vkusom dnes dokážu vkusne a esteticky vytvoriť svoj interiér. K tomu samozrejme potrebujú bohatý výber tvarov, dekorov, povrchov, presklení, rozmerov, systémov uzatvárania a v neposlednej rade aj individuálne riešenia, kvalitnú, rýchlu dodávku a montáž. Pokiaľ aj Vy patríte k nim, sme radi, že Vám môžeme predstaviť ponuku výrobcov, ktorí tieto kritéria spĺňajú.

V našej ponuke nájdete CPL dvere rôznych výrobcov, napr. slovenského výrobcu Atvyn, aj dvere s dodaním do 7 dní QUICK. Veríme, že po prečítaní dolu uvedených tém budete svoje dvere vyberať podobne ako svoje nové auto, nielen podľa farby ale ja podľa parametrov a vlastností, ktoré od dverí očakávate.

Pokiaľ by ste v nasledujúcich témach nenašli odpovede na vaše otázky k dverám a zárubniam, budeme radi pokiaľ nám tieto otázky pošlete a my vám radi odpovieme a odpovede zapracujeme na stránku tak, aby poslúžili aj ďalším záujemcom s rovnakou požiadavkou.

    • Skôr ako kúpite interiérové dvere ...+

      Skôr ako pristúpite ku konkrétnemu vyhľadávaniu Vašich budúcich dverí, chceli by sme Vás oboznámiť aspoň s  najzákladnejšími informáciami, ktoré by ste mali pri výbere poznať a pri rozhodovaní zvážiť.

       

      Základné typy dverí podľa určenia:

      - Interiérové dvere

      - exteriérové – vstupné dvere

      - protipožiarne dvere

      - priemyselné dvere

      - špeciálne dvere

       

      Základné typy interiérových dverí podľa povrchovej úpravy:

      - lakované dvere

      - fóliované dvere

      - laminované dvere /CPL/

      - dýhované dvere a dvere z masívu

       

      Základné typy dverí podľa systému otvárania:

      - otočné dvere

      - posuvné dvere

      - skladacie dvere /lamelové, harmonikové/

      - kyvné dvere

    • Ako vybrať skvelé dvere+

      3 dôvody, prečo je dôležitý dizajn pri výbere interiérových dverí. 

      Interiérové dvere sú plnohodnotnou súčasťou domu či bytu. V minulosti slúžili len na vchádzanie a vychádzanie z miestnosti, zamedzeniu hluku, prievanu či prístupu svetla. Dnes okrem tejto svojej funkčnosti majú aj silný dekoratívny potenciál.
      Pri výbere interiérových dverí hľadíme na funkčnosť a súčasne aj na estetické hľadisko. Každé interiérové dvere by mali do nášho bytu priniesť eleganciu, sviežosť a ľahkosť. To znamená, že musia dobre vyzerať a súčasne byť bezpečné.
      Prinášame rady, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní sa.

      Potrebujem tmavšiu alebo bledšiu farbu dverí?

      Interiérové dvere môžeme zvoliť podľa farby podlahy alebo štýlu miestnosti, kam ich chceme umiestniť.
      Odporúčame vyberať vždy jemný odtieň k pôvodnej farbe. Pri rovnakom odtieni by ste nedosiahli efekt dekorácie. Súčasne pri výbere ale sledujeme aj kvalitu prevedenia dverí a životnosť. Pretože meniť dvere každý druhý rok by sa nám nie veľmi páčilo.
      Ak obľubujete dynamickosť, voľte kontrastnú farbu. Tým vynikne štýl miestnosti a súčasne sa dvere stanú jednou z dominánt. Ak siahnete po jemnom odtieni, dvere sa stanú nerušenou súčasťou vášho domova.
      Bledšia farba dverí sa vám osvedčí najmä v tmavších miestnostiach. Napríklad chodby bez okien presvetlíte výberom presklených dverí alebo tipov s jasnejšími farbami.
      Ak zachovávate v miestnosti bežný štandard, sledujte štruktúru a farbu nábytku a podľa nej sa orientujte aj pri výbere interiérových dverí. Nájdite spoločné znaky tak, aby navzájom ladili. Stanú sa prirodzenou súčasťou celkového dekoratívneho cítenia miestnosti bez rušivých momentov.

      Skúste kontrast s podlahou

      Odvážnejší však môžu siahnuť po výrazných kontrastoch, rozbiť stereotyp a vdýchnuť život fádnemu interiéru. Moderné cítenie dnes uprednostňuje najmä bielu farbu dverí a to do celého interiéru. V kombinácii s tmavou podlahou krásne vynikajú. A naopak. Kombinácia bledej podlahy s tmavými dverami má svoje kúzlo tiež.

      Pre aký typ interiéru si mám vybrať dvere s ostrými hranami?

      Tvar hrán dverí závisí od vášho vkusu. Ak sa cítite na klasiku, jednoducho sú pre vás najvhodnejšie bežne používané dvere s ostrými hranami. Moderný vzhľad im vdýchnete farbou prípadne zaujímavou dekoráciou.

      Dvere s oblými hranami zjemňujú nenápadne interiér miestnosti a umocňujú celkový dojem. Samozrejme, tomu musí byť prispôsobený celkový dizajn miestnosti – od nábytku až po drobné dekorácie.

      Ide to aj bez pántov

      Hladké línie v miestnosti pôsobia nepretržite upokojujúco. Preto sú v móde interiérové dvere, ktoré majú zakryté pánty. Sú o čosi drahšie ako štandardné. Ak však milujete čisté tvary, nie je nad čím premýšľať a oplatí sa priplatiť si.
      Pre miestnosti so starším nábytkom, prípadne v starožitnom štýle sú naopak pánty zaujímavým drobným doplnkom.

      Materiály: Najkrajšie dvere sú z masívu – najlepšie z CPL  

      Pri výbere interiérových dverí si premyslite, ktorý materiál je pre vás najvhodnejší. Ak ide o frekventovanejšie priestory, investujte do pevnejších a kvalitnejších materiálov ako je napríklad CPL povrch . Pokiaľ dokážete akceptovať prirodzené vlastnosti dreva akou je zmena farby a nižšia povrchová odolnosť , tak najkrajšie dvere pre Vás budú dvere z masívu , alebo dvere dýhované skutočnou drevenou dýhou . Pokiaľ hľadáte  ideálny kompromis a najlepší pomer kvality, ceny a životnosti sú pre Vás ideálne CPL dvere v imitácii materiálu / drevo , kov , kameň / , ktorý je na prvý pohľad na nerozoznanie od originálu ale v odolnejšom a trvácnejšom prevedení .

    • Aké sú rozdiely v úžitkových vlastnostiach a životnosti dverí s rôznymi povrchovými úpravami?+

      Dvere spolu s parketami patria medzi najviac zaťažované zariaďovacie prvky interiéru. Dvere a zárubne musia počas svoje životnosti odolávať tisíckam dotykov, slnečnému žiareniu, zmenám a rozdielom teplôt a vlhkosti medzi jednotlivými priestormi. Často krát musia odolať necitlivému zaobchádzaniu pri otváraní a zatváraní a samozrejme, aby vyzerali vždy čo najlepšie aj čisteniu. O tom, aby toto všetko bez estetickej a funkčnej ujmy vydržali do veľkej miery rozhodujú materiály, ktoré sú použité na ich povrchovú úpravu. Od použitých materiálov do veľkej miery závisí aj celková životnosť dverí a v neposlednom rade aj ich vzhľad a estetické vlastnosti. Preto je výber správneho povrchu veľmi dôležitou časťou v procese výberu nových dverí. V nasledujúcej časti nájdete informácie k najčastejšie sa vyskytujúcim povrchovým úpravám, ich výhody a taktiež slabiny. Problematika je natoľko obsiahla, že v každom prípade doporučujeme ešte konzultovať vaše požiadavky pred samotnou kúpou s odborníkmi v špecializovaných predajniach, ktorí vám radi poskytnú komplexnejšie informácie a pomôžu vybrať dvere tak, aby v maximálnej miere splnili vaše predstavy a očakávania.

       

      - lakované dvere – jedna z najjednoduchších a finančne najmenej náročných povrchových úprav. Jedinou výhodou je atraktívna cena, ktorá ale predznamenáva aj nízku odolnosť a krátku životnosť. Veľkou nevýhodou je, že dvere sa dajú zaobstarať iba jednoduchom farebnom prevedení a preto sa používajú iba ako dočasné riešenie, prípadne ako dvere do priestorov kde je požiadavka na odolnosť minimálna.

       

      - fóliované dvere – do tejto kategórie patria dvere od cenovo najlacnejších variant s použitou fóliou malej hrúbky a nízkej odolnosti až po vysokokvalitné reliéfové fólie verne imitujúce prírodné materiály. Nie je možné uviesť jednoznačný návod ako medzi ponukou fóliovaných dverí oddeľovať kvalitnejšie od tých menej kvalitných. Ich predajná cena môže byť dôležitým vodítkom, ale rozhodujúce informácie by mal o dverách poskytnúť odborne zdatný personál v špecializovaných predajniach. Aby ste sa mohli správne pýtať ponúkame pár vlastností, ktoré sú pre fólie a nimi povrchovo upravené dvere typické. Čím je použitá fólia tenšia, tým je jej odolnosť nižšia. Lacné fólie obsahujú 2 max 3 použité farby a preto je aj ich vzhľad jednoduchý a na pohľad lacný. Lacné fólie nemajú na svojom povrchu prakticky žiadny reliéf a hladký povrch môže byť síce prezentovaný ako jednoducho udržiavateľný ale vďaka tomu, že mu chýba dodatočná povrchová úprava, alebo špeciálna krycia vrstva do nich vsakujú tekutiny. Pri čistení a vďaka vplyvu UV žiarenia takýto povrch stráca svoju pôvodnú farbu. Stane sa preto, že časom a to žiaľ dosť skoro, ich povrch vyčistíte skutočne ,,do čista,,. Fólia veľmi slabo odoláva teplu, tekutinám a mastnote. Preto vždy zvážte, či v kuchyni, kúpeľni, alebo v iných exponovaných priestoroch bude dostatočným riešením. Samozrejme existujú a používajú sa aj špeciálne vysoko odolné fólie. Farebne a povrchom verne imitujú prírodné materiály ale ich ceny sú v porovnaní s lacnými variantami až dvojnásobne vyššie. Za takúto cenu si už ale zaobstaráte dvere, ktoré nie dva krát ale mnohonásobne viac prekonajú svojou životnosťou a estetickými vlastnosťami tie lacné. Aby sme lacné fóliované dvere a zárubne úplne neodsudzovali aj oni majú svoje opodstatnenie a dôvod používania. Pokiaľ už dopredu viete, že dvere budete používať max 4-5 rokov, alebo potrebujete iba dočasné riešenie, ktoré následne nahradíte niečím hodnotnejším sú pre vás vhodnou variantou. V každom prípade, ale pri kúpe správne zvážte náročnosť, intenzitu používania a požadovanú životnosť, aby ste za vynaložené finančné prostriedky získali maximum.

       

      - dvere z masívu a dýhované dvere – kus prírody, ktorý si vďaka nim prinesiete do svojho bytu. Tradičný materiál, ktorý je svojimi vlastnosťami len ťažko napodobniteľný, prináša do interiéru eleganciu, tradíciu a jedinečnosť. Príroda je silná a preto si nedá diktovať. Iba komplikovane umožňuje vylepšovať a upravovať vlastnosti materiálov, ktoré sama vytvorila. Každý strom a každá časť z neho je jedinečná, takže neexistujú žiadne masívne a dýhované dvere, ktoré by boli rovnaké. Drevo ako prírodný produkt ,,pracuje,, - mení svoje rozmery a farbu a jeho dokonalé spracovanie je finančne náročné. Všetky tieto fakty sa následne premietajú aj do finálneho výrobku v jeho vzhľade a cene. Takéto dvere si vyžadujú vašu zvýšenú pozornosť opatrnosť pri čistení a údržbe. Na druhej strane vám prinesú neopakovateľnú eleganciu a jedinečnosť. Pokiaľ sú toto vlastnosti a fakty, ktoré viete akceptovať, alebo ich dokonca hľadáte sú dyhované a masívne dvere ten najsprávnejší variant pre váš nový interiér.

       

      - dvere laminované, alebo dnes viac používaný názov CPL – súčasná technologická a materiálová špička, ktorá svojimi vlastnosťami prekonáva všetky tradičné materiály používané na povrchovú úpravu dverí. CPL – je kontinuálne, pri vysokých teplotách a tlaku lisovaný a živicami impregnovaný dekoračný papier. Je vysokoodolný voči teplote, nenasiakavý, farebne stály a oderuvzdorný. Vďaka svojej hrúbke umožňuje pri výrobe vytváranie trojrozmerných reliéfov povrchu a pri použití dekoračných papierov s plnofarebnou potlačou vytvára vzhľad verne imitujúci prírodné materiály. Vďaka malému počtu výrobcov CPL laminátov je úroveň kvality stále udržiavaná na vysokej úrovni. Aj tu sa však už začínajú na trhu objavovať menej kvalitné náhrady CPL laminátov a to najmä v podobe fólii opatrených dodatočnou povrchovou úpravou zvyšujúcou ich oder. Niektorí predajcovia z neznalosti, iní zámerne označujú takéto dvere ako CPL. Doporučujeme preto informovať sa u predajcu priamo na výrobcu dverí, alebo na výrobcu CPL, ktorým sú dvere povrchovo upravené. Jeden z najznámejších a aj najväčších výrobcov CPL je rakúska firma EGGER, ktorá aj udáva smer vývoja dekorov a úroveň kvality. Nevýhodou CPL dverí je ich vyššia cena a menší počet dekorov oproti fóliovaným dverám. Trend nárastu predaja ale predznamenáva rozširovanie dekoračnej ponuky a zatraktívňovanie ceny. Pri výbere CPL dverí doporučujeme upriamiť pozornosť na dôležitý fakt, ktorý oddeľuje kvalitných výrobcov CPL dverí od tých ostatných. Jednoznačným dôkazom o kvalite výrobku a o zvládnutí náročnej operácie úpravy povrch dverí CPL laminátom je povrchová úprava obvodu dverí najmä falcových a taktiež zasklievacích líšt. Tieto musia byť pri CPL dverách upravené rovnakým CPL laminátom ako plochy dverí. Pokiaľ to tak nie je a namiesto CPL sú použité fólie, alebo iné materiály, sú dvere určite z ponuky výrobcu, ktorý nemá dokonale zvládnutú technológiu výroby a ponúkaný ,,hybrid,, svojimi vlastnosťami nespĺňa podmienky na označenie dverí ako CPL. Paradoxne sú takéto napodobeniny ponúkané v cenách rovnakých a dokonca vyšších ako sú originálne dvere kompletne povrchovo upravené CPL laminátom. Preto sa detailne informujete o výrobku a nepodľahnite prvému dojmu a klamlivej reklame.

    • Ako správne zamerať stavebný otvor?+

      - Stavebný otvor a jeho rozmery – je to priestor, do ktorého bude namontovaná obložková zárubňa, na ktorej budú upevnené dvere. Jeho rozmery: výška a šírka určia budúci priechodzí rozmer a veľkosť dverí. Pre typizované dvere vyrábané podľa Slovenskej normy je výška stavebného otvoru 2010 - 2040 mm a šírka musí byť o min. 80 mm a max. 100 mm širšia ako je požadovaná šírka budúcich dverí. To znamená,  že pokiaľ chcete mať budúce dvere v šírke 80 cm musí byť stavebný otvor min. 88 cm a max. 90 cm široký.

       

      - Ostenie – je to najširší rozmer steny, v ktorej je umiestnený stavebný otvor. Rozmer ostenia je dôležitý pre správny výber šírky obložkovej zárubne.
    • Ako správne určiť orientáciu dverí?+

      - Orientácia posuvných dverí - ľavé dvere – pravé dvere.

      Pri pohľade na zatvorené dvere zo strany kde je vidieť posuvný mechanizmus resp. garnižu zakrývajúcu tento mechanizmus určíme orientáciu podľa smeru, do ktorého budeme dvere otvárať – odsúvať.

       

       

       

      - Orientácia otočných dverí – ľavé dvere – pravé dvere.

      Pri pohľade na zatvorené dvere zo strany, na ktorej vidíme závesy (pánty) určíme podľa ich umiestnia orientáciu dverí.

      Pokiaľ budú pri takomto pohľade závesy (pánty) na ľavej strane potrebujte dvere ľavé, v opačnom prípade potrebujete dvere pravé.

    • Ako vybrať typ dverí podľa typu otvárania?+

      Dvere otočné – najčastejšie sa vyskytujúci a používaný typ dverí. Vďaka variabilite rozmerov a tvarov je možné nimi vybaviť prakticky každý stavebný otvor. Pri rozhodovaní pre ich použitie v interiéry je dôležité myslieť na správnu orientáciu ich otvárania a s tým, že pri a po otvorení zaberajú priestor, ktorý musí byť voľný. Musí byť zabezpečené, aby dvere po celej trajektórii pri otváraní nekolidovali s inými zariaďovacími predmetmi, prípadne s inými dverami. Pozornosť venujte aj faktu, že dvere v otvorenom stave vytvárajú prekážku, takže ani pootvorené alebo plne otvorené by nemali zasahovať do komunikačných zón v interiéry.

       

      Dvere posuvné na stenu – esteticky zaujímavý a praktický systém ako zabezpečiť uzatvorenie priestoru v miestach kde by použitie otočných dverí vytváralo prekážky v komunikačných zónach interiéru. Ušetria veľký objem priestoru a preto sa často používajú v malometrážnych bytoch prípadne v malých priestoroch. Pri ich návrhu je potrebné počítať s voľným priestorom na ich odsunutie. Tento priestor musí byť veľký minimálne tak ako sú veľké samotné dvere. V priestore, do ktorého sa budú dvere odsúvať by sa nemali nachádzať vypínače, zásuvky a iné zo steny vyčnievajúce a často používané ovládače. Dvere je možné vybaviť uzamykateľným kovaním, takže aj v tomto parametri plnohodnotne nahradia dvere otočné. Je možné vybrať z viacerých systémov posuvných mechanizmov, od viditeľných, až po dizajnové skvosty, kde sa posuvný mechanizmu pri uzatvorených dverách celý skryje za samotné dvere.

       

      Dvere lamelové – ich použitie je určené nedostatkom priestoru v interiéry a nemožnosťou použiť dvere posuvné. Špecialny mechanizmus umožňuje jednoduché otvárania zatváranie. Pri ich výbere si je potrebné uvedomiť, že sa tieto dvere pri ich otvorení skladajú do priestoru medzi zárubňami a tým zužujú jeho celkovú priechodziu šírku o min. dvojnásobok svojej hrúbky (cca 8 - 10 cm). Vzhľadom na použitie špecialneho vodiaceho mechanizmu v hornej časti zárubne je tieto dvere možné použiť iba pri stavebných otvoroch, ktorých šírka ostenia je min. 120 mm a výška stavebného otvoru min. 2040 mm.

       

       

      Dvere výkyvné – sa používajú najme v priestoroch s intenzívnym pohybom a tam kde je požadované otváranie dverí okrem manuálneho aj pohybom tela. Svoje uplatnenie nachádzajú najmä vo verejných budovách (nemocnice, pošty, stanice, chodby, .... )

      Dvere posuvné do púzdra – veľmi sofistikovaný systém, ktorý maximálne šetrí priestor a umožňuje dvere pri ich otvorení prakticky ,,zneviditeľniť,,. Atraktívne a často používané dizajnové riešenie. Na jeho použitie je potrebné myslieť už v štádiu hrubej stavby nakoľko špeciálne púzdra, do ktorých sa dvere odsúvajú musia byť ukryté pod omietkou. Púzdra je možné samozrejme do interiéru domontovať aj dodatočne a následne ich prekryť sadrokartónovou stenou a finálnou omietkou. Pri tom je ale určite potrené počítať so stavebnými prácami, so zmenšením priestoru a rozšírením hrúbky steny, na ktorú budú púzdra pripevnené.

    • Falcové alebo  bezfalcové dvere?+

      Rozdiel medzi dverami falcovými a bezfalcovými je v ich estetickej a finančnej hodnote.

       

      bezfalcové dvere

      falcové dvere

       

      Falcové dvere tvoria prakticky 90% aktuálnej ponuky dverí na trhu a vďaka svoje zvládnutej technológii a masovej výrobe sa vyrábajú v širokom spektre atraktívnych cien, povrchov, tvarov a dekorov. Jednoduchý systém závesov zabezpečuje jednoduchšiu montáž a prípadnú výmenu.

       

      Bezfalcové dvere a zárubne nájdete zatiaľ v ponuke malého počtu výrobcov. Komplikovanejší systém samotnej výroby obmedzuje ponuku povrchových úprav na kvalitnejšie a tým aj cenovo náročnejšie materiály. Po náročnejšej a precíznejšej montáži však ale svoj interiér použitím bezfalcových dvier posuniete na momentálnu dizajnovú špičku. Pridaná hodnota skrytá v ich dizajne a vzhľade určite vykompenzuje vyššie finančné nároky potrebné na ich nákup.

    • Ako vybrať zárubňu a na čo nezabudnúť?+

      Rovnako dôležité, dokonca ja si dovolím tvrdiť, že ešte dôležitejšie ako vybrať správne dvere je vybrať dobrú zárubňu. Dobrú nielen tvarom a povrchovou úpravou, ale najmä materiálom, z ktorého je vyrobená. Je zaujímavé pozorovať zákazníkov aký dôraz kladú na výber dverí, ich tvaru a odtieňu a pri výbere zárubní sú ochotní akceptovať prvú ponuku, ktorá im je ponúknutá. Nič viac ako zárubňa neovplyvňuje funkčnosť samotných dverí. Zárubňa vytvára pevné a presné spojenie dverí so stavbou. Zabezpečuje jednoduché a presné otváranie, zatvárenie, tesnosť, uzamykanie a pevnosť dverí. Zárubňa počas celej životnosti dverí musí prenášať celú váhu dverí. Pevné uchytenie kovania (závesov – pántov) zabraňuje vychýleniu dverí a ich samovoľnému otváraniu a zatváraniu. Samotná zárubňa je počas svojej životnosti podstatne častejšie vystavená riziku poškodenia ako samotné dvere. Poškodiť sa môže či už od predmetov, ktoré sa cez ňu prenášajú, alebo aj pri rekonštrukcii bytov a maľovaní. Zárubňa je v priamom spojení so stenou a podlahou, takže musí odolávať vlhkosti, ktorá sa z týchto smerov môže do nej dostať a poškodiť ju.

      Zárubňa z drevotrieskovej dosky. O tom ako pevná a stabilná bude zárubňa a teda aký typ dverí (najmä čo sa týka ich váhy) bude schopná uniesť, rozhoduje materiál, z ktorého je vyrobená. Najlacnejšie varianty s použitím drevotrieskovej dosky patria podobne ako jednoduché fóliované dvere do kategórie zárubní s krátkou životnosťou a možnosťou použitia. Takúto zárubňu nie je správne použiť do priestorov so zvýšenými nárokmi na zmenu teplôt a vlhkostí a určite nie na dvere, ktoré majú vyššiu hmotnosť (dvere s veľkou presklenou plochou, alebo s výplňou z odľahčenej DTD). Opracovanie hrán a rovnako aj povrch takejto zárubne je vďaka použitej drevotrieskovej doske menej presný a rovný.

       

      Zárubňa z MDF dosky. Tvrdší, ťažší, stabilnejší a pevnejší materiál akým je MDF doska dáva finálnemu výrobku podstatne hodnotnejšie vlastnosti. Vďaka rovnému a tvrdému povrchu umožňuje pevné prilepenie CPL laminátov a v kombinácii s nimi vytvára pevný, stabilný a odolný výrobok. Má vyššiu odolnosť proti vlhkosti ako drevotriesková doska. Pevnosť spoja kovaní (závesov – pántov, rohových spojov, obložiek) je neporovnateľne väčšia, takže aj dvere väčšej hmotnosti sa počas svojho používania nevychýlia. Presnosť opracovania a tuhosť takejto zárubne oceníte aj pri montáži, ktorá je vďaka tomu jednoduchšia.

       

      Zárubňa z drevotrieskovej dosky

      Zárubňa z MDF dosky

       

      Pozor, materiál, ktorý je použitý na povrchovú úpravu dverí musí byť rovnaký ako materiál na povrchovú úpravu všetkých častí zárubne (ostení aj obložiek). Iba tak je zabezpečené, že dvere a zárubne budú farebne jednotné a vzhľadovo rovnaké. Pozornosť venujte najmä osteniu, na výrobu ktorého často výrobcovia dverí používajú hotové prefabrikáty. Tie ale nemusia byť zhodné s materiálmi použitými na povrchovú úpravu obložiek. V správnej predajni dverí vám určite radi ukážu prierez vašej budúcej zárubne tak, aby ste ešte pred nákupom videli ako bude vyzerať a z akých materiálov bude vyrobená tá vaša. Pokiaľ na predajni takýto prierez zárubne nemajú, určite sa minimálne informujte z čoho bude vaša zárubňa vyrobená. Predídete tak nedorozumeniu a získate možnosť výber materiálu na výrobu tej vašej ovplyvniť. Nekupujte teda ,,mačku vo vreci,, a pýtajte sa aj na tieto detaily.

    • Ako obložiť jestvujúcu kovovú zárubňu?+

      Aj vy máte doma pôvodné kovové zárubne a chceli by ste ich vymeniť za nové obložkové zárubne, ale pri predstave vyberania zárubní, búraní a vyspravovaní stien vám behá mráz po chrbte? Existuje aj jednoduchšie riešenie ako sa búraniu vyhnúť a získať do interiéru nové atraktívne vyzerajúce zárubne a dvere. Samozrejme aj takéto riešenie má svoje obmedzenia. Asi najdôležitejšie z nich je, že obložením pôvodnej kovovej zárubne sa zmenší priechodzia šírka dverí (cca o 8 - 10 cm) a podchodná výška (cca o 2 cm). Ďalšou podmienkou je, aby šírka steny, v ktorej je pôvodná zárubňa osadená bola minimálne rovnako široká, alebo širšia ako je pôvodná kovová zárubňa. Pokiaľ sú tieto podmienky splnené stačí iba navštíviť predajcu, ktorý má takýto typ zárubne vo svojej ponuke (nie každá obložková zárubňa je svojim profilom vhodná na takéto riešenie). Pred samotnou objednávkou je potrebné správne zamerať nielen stavebný otvor ale aj rozmery pôvodnej zárubne. Presný postup a rozmery, ktoré je potrebné do objednávky na výrobu takejto obložkovej zárubne a k nej presne vyrobených dverí zadať, vám radi odprezentujú na každej predajni, ktorá takýto výrobok ponúka.

       

       

      Ďalšie informácie o rozmeroch dverí a zárubní nájdete v: - Čo je to norma na dvere a prečo sa o nej informovať?
    • Čo je to norma na dvere a prečo sa o nej informovať?+

       

      Dvere a zárubne ako stavebno stolársky výrobok musia svojimi rozmermi spĺňať príslušnú normu. Každá krajina aj napriek tomu, že dnes žijeme v EU ma na ich výrobu svoju normu. Rozdielnosť týchto noriem je markantná najmä medzi Slovenskom a Poľskom. Z toho dôvodu je preto nemožné kombinovať dvere a zárubne vyrábané podľa týchto noriem. Rovnako sú podľa týchto noriem v stavbách pripravované stavebné otvory. Preto sa pred nákuponm dverí informujte podľa akej normy sú ponúkané dvere vyrobené, aby ste sa následne vyhli potrebe ich rozmerovo upravovať priamo na vašej stavbe. V priloženom obrázku vidíte presnú špecifikáciu rozmerových variant stavebných otvorov v zmysle normy platnej na Slovensku.

       

      Pokiaľ chcete kúpiť iba dvere a tieto potom zavesiť do pôvodnej zárubne, je potrebné premerať jej presné rozmery. V príloženom obrázku nájdete presné rozmery platné podľa slovenskej normy. Pokiaľ teda vaša pôvodná zárubňa má  tieto rozmery zhodné, tak dvere vyrobené podľa rovnakej normy bude do nej bez potreby dodatočných úprav možné zavesiť.

       

      Nasledujúca tabuľka zobrazuje celkové rozmery dverného krídla a  obložkovej zárubne so šírkou obložiek 8 cm. Na požiadanie je možné vyrábať šírku obložiek v šírkovej špecifikácii 6 cm, 8 cm – štandard, 10 cm a 12 cm. Vďaka tomu je možné modifikovať celkovú šírku a výšku prekrytia stavebného otvoru. Ocenia to najmä zákazníci, ktorí chcú riešiť obloženie pôvodnej zárubne, alebo sú ich stavebné otvory väčšie ako požadujú normované rozmery.

    • Zloženie a konštrukcia dverí a z toho vyplývajúce vlastnosti.+

      Okrem materiálov použitých na povrchovú úpravu dverí o celkových, najmä mechanických vlastnostiach dverí, rozhodujú materiály použité na konštrukciu dverí. Tieto materiály sú väčšinou ukryté pod opláštením dverí a materiálmi tvoriacimi povrch dverí. Ich vplyv na celkové vlastnosti dverí a tým aj na ich hodnotu sú však zásadné. To sú dôvody prečo je dôležité pri kúpe dverí poznať informácie nielen o type povrchovej úpravy ale aj o konštrukcii a skladbe materiálov, z ktorých sú dvere vyrobené. Zjednodušene je možné rozdeliť zloženie dverí do nasledovných položiek:

       

      Rám dverí – materiál použitý na jeho výrobu a rozmerové parametre sú rozhodujúcimi činiteľmi ovplyvňujúcimi pevnosť, stabilitu a rozmerovú presnosť dverí. Najčastejšie používanými materiálmi na jeho výrobu sú smrekové drevo, alebo mdf dosky. V prípade smrekového rámu je dôležitá vlhkosť dreva a dĺžkové nadpájanie lamiel použitých na konštrukciu rámu. Pokiaľ nie je drevo dostatočne vysušené, alebo je dokonca presušené, dvere sa pri používaní prehnú a zle priliehajú v zárubni, prípadne sa nedajú zatvoriť a uzamknúť. To sa môže stať aj v prípade, že je použitý rám veľmi úzky a dvere sú pri používaní namáhane veľkou zmenou teplotu a vlhkostí (dvere oddeľujúce miestnosti s výrazne rozdielnymi teplotami a vlhkosťou napr. kúpeľne, komory, šatníky ...). V prípade použitia MDF dosky je rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim najmä pevnosť uchytenia kovania dverí smer otočenia rámu voči smeru uchytenia závesov. Pokiaľ je smer uchytenia závesov rovnobežný so smerom roviny lisovania MDF dosky, tak sa závesy pri používaní veľmi rýchlo uvoľnia a dvere ovisnú. Následne pri otváraní a zatváraní zapierajú o podlahu a obložky zárubne. Dokonca môže pri ťažších dverách (dvere s veľkou presklenou časťou) dôjsť k uvoľneniu tohto spoja a znehodnoteniu dverí.

       

      Ideálny stav je preto pri použití rámu z MDF, aby bol tento orientovaný smerom kolmo na smer uchytenia závesov. Odolnosť takéhoto spoja následne garantuje dlhodobú pevnosť a životnosť dverí.

       

      Použitie iných materiálov na výrobu rámu dverí je ojedinelé a keď sa tak stáva, je to iba v prípade skutočne veľmi lacných variant dverí, ktorých životnosť určite nepresiahne 2 roky.

       

      Niektorí výrobcovia na zvýšenie pevnosti a zlepšenie kvality svojich dverí používajú aj dodatočné vystuženie rámu.

       

      Rez dverí so smrekovým rámom a výplňou

      Dvere s rámom s MDF dosky a výplňou z papierovej voštiny

       

      Rez dverí s vystuženým MDF rámom a výplňou z papierovej voštiny

       

      Vnútorná výplň dverí – najčastejšie používaným materilálom je papierová voština so štruktúrou včelieho plástu. Táto zvyšuje odolnosť dverí voči prierazu, zlepšuje akustické vlastnosti dverí (nepriezvučnosť) a taktiež napomáha k zlepšeniu tvarovej a rozmerovej stability dverí.

       

       

      Ďalším často používaným materilálom je odľahčená DTD doska, vďaka ktorej dvere získajú na pevnosti, výrazne sa zníži odolnosť voči prierazu, výrazne sa zlepšia akustické vlastnosti dverí a taktiež tvarová a rozmerová stabilita dverí.

      Okrem uvedených materiálov sa ešte môžete stretnúť s používaním rôznych iných materiálov (napr. minerálna vlna pri protipožiarnych dverách), ktorých účel použitia vám objasnia predajcovia priamo pri prezentácii výrobkov jednotlivých výrobcov, prípadne na základe vašej špecifickej požiadavky na niektoré vlastnosti dverí pre vás navrhnú.

       

      Dverný plášť a povrchová úprava dverí – dôležitá súčasť dverí ovplyvňujúca v kombinácii s použitým materiálom na povrchovú úpravu životnosť a pevnosť dverí. Najčastejšie používaná HDF doska – doska vyrábaná z drevného vlákna s vysokým stupňom zhustenia. Použitie tenkej drevotrieskovej dosky na opláštenie dverí sa vyskytuje iba v najlacnejších variantach ponúkaných dverí.

       

      Výplne dverných otvorovsklá a rôzne kazety sú dôležitým estetický výrazovým prvkom. Pri výbere je možné siahnúť do širokej ponuky, vďaka ktorej môžete dvere a interier presvetliť, zvýšiť jeho intimitu, zladiť s okolitým interiérom. V každom prípade je dôležité uvedomiť si, že čím viac skla bude na dverách použité, tým budú dvere ťažšie a budú viac zaťažovať samotný rám a zárubňu. Práve preto je dôležité neobmedzovať sa pri výbere tvaru a veľkosti skla ale poznať – prípadne nechať si poradiť správne zloženie dverí a najmä zárubní, aby dvere dlhodobo mohli plniť funkciu, pre ktorú si ich kupujete.

       

      Dverové kovania: závesy - pánty spojovacie súčiatky a zámky, kľučky, doplnky - vetracie mriežky, kukátka ... Téma veľmi obsiahla a preto z nej vyberieme iba časť informácií, ktoré by ste pri výbere a skladení budúcich dverí mali poznať.

      Závesy – pánty – dôležitý je najmä výber tvaru a farby , tak aby esteticky ladil s použitou kľučkou .

      Zámky – k výberu sa používajú najmä 3 základné alternatívy a to zámok dozický, zámok s fab vložkou, wc zámok. Pri výbere wc zámku je dôležité vybraž aj odpovedajúcu kľučku k takémuto typu zámku.

      Kľučky – nepreberné množstvo rôznych tvarových, materiálových a farebných prevedení z katalógov mnohých výrobcov určite uspokojí nároky každého zákazníka. Spomenieme iba dva základe typové rozdiely.

      • Kľučky štítkové: - pri nákupe je dôležité poznať presný rozmer rozteče(vzdialenosť strelky a kľúčovej dierky) zámku v dverách
      • Kľučky rozetové: - v súčasnosti najpoužívanejší variant vďaka ich dizajnovému riešeniu, šírke ponuky a nezávislosti od použitej rozteče zámku dverí

      Kľučky štítkové

      Kľučky rozetové

       

       

      Doplnky: - rôzne madlá, kukátka, vetracie mriežky sa používaju pre zabezpečenie dodatočných špeciálnych požiadaviek na dvere a ich otváranie.

    • Atypické riešenia dverí do neštandardných otvorov.+

      Až 80% dverných otvorov má rozmery iné ako sú normou požadované. V prípade, že sa jedná o rozmery menšie je situácia jednoduchšia a dvere spolu so zárubňou sa vyrobia na požiadanie zákazníka menšie, alebo užšie. Niektorí výrobcovia si za takéto úpravy účtujú príplatky iní zase takéto atypické rozmery dodávajú bez cenového navýšenia. Práve to do akej miery bude potrebné pri vašich dverných otvoroch riešiť atypické rozmery by malo byť vodítkom pri výbere dodávateľa dverí tak, aby ste za výrobu takýchto dverí nemuseli zbytočne priplácať, prípadne si dvere a zárubne skracovať priamo na stavbe. Dôležité je to hlavne pokiaľ budete riešiť obloženie jestvujúcich kovových zárubní, do ktorých budete potrebovať dvere nižšie a užšie. Malé rozdiely rozmerov dverných otvorov je možné vyriešiť modifikáciou šírky obložky obložkovej zárubne, väčšie výrobou dverí v atypických rozmeroch, prípadne použitím dvojkrídlových dverí, alebo dverí s hornými a bočnými svetlíkmi. Príklady takýchto realizácií a schematické znázornenie svetlíkov nájdete v nasledujúcich obrázkoch. Vďaka použitiu a rozmerovým možnostiam svetlíkov je možné vytvárať celé presklené steny, ktoré jednoducho predelia priestor a vytvoria samostatné časti bez obmedzenia prístupu svetlo do každého z priestorov.

       

      Dvere s horným a pravým svetlíkom

      Dvere s pravým svetlíkom

      Dvere s prvým a ľavým svetlíkom

      Dvere s horným svetlíkom

         

      Dvere s horným a obidvomi bočnými svetlíkmi

    • Montáž dverí, údržba, ošetrovanie a čistenie.+

      Pokiaľ ste si už zakúpili dvere a zárubne a chcete si ich namontovať sami, venujte pred samotnou montážou pozornosť návodu na montáž dverí. Iba správne a presne namontované dvere budú dlhodobo bez chýb plniť svoju funkciu. V našom návode na montáž nájdete aj doporučené parametre teplôt a vlhkostí interiéru. Ich dodržiavaním predídete deformovaniu dverí, zárubní a odlepovaniu povrchovej vrstvy. Majte na zreteli aj to, že dvere je potrebné čistiť a udržiavať na to špeciálne určenými čističmi. Používanie nevhodných a abrazívnych čistiacich prostriedkov môže narušiť povrchovú vrstvu dverí a tak ich poškodiť. Každá špecializovaná predajňa ponúkajúca dvere a zárubne má v svojej ponuke aj vhodné čistiace a ošetrujúce prostriedky.