Laminátové parkety je názov všeobecne používaný pre označenie laminovaných podlahových dielcov, ktoré vďaka svojmu systému spájania je možné položiť na pevnú, rovnú a suchú podlahovú vrstvu plávajúcim spôsobom, t.j. bez pevného prichytenia (prilepenia) o podkladovú vrstvu. Patria v súčasnosti k najobľúbenejším typom podlahových materiálov. Boli vyvinuté v roku 1989 vo Švédsku odkiaľ sa ich výroba a predaj rozšírili do celého sveta.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Laminátové parkety sú podľa svojho použitia vyrábané tak, aby pri predpokladanej a určeniu typickej intenzite zaťaženia dokázali udržať svoju životnosť min. 15 rokov. Označenie tried oderuvzdornosti a piktogram určenia použitia nájdete priamo na obale parkety.
Základné rozdelenie podľa určenia a použitia:
- bytové priestory trieda oderuvzdornosti: AC3/23 |
- nebytové priestory s miernym zaťažením: malá kancelária, hotelové izby, konferenčné miestnosti trieda oderuvzdornosti: AC3/31 |
- nebytové priestory so stredným zaťažením: väčšie kancelárie, butiky, čakárne, chodby v bytoch trieda oderuvzdornosti: AC4/32 |
- nebytové priestory s intenzívnym zaťažením: nákupné centrá, školy, jedálne, priestory s priamym vstupom z exteriéru trieda oderuvzdornosti: AC5/33 |
- priemyselné priestory |
Až 92% celkového materiálu použitého na výrobu laminátových parkiet je drevo. Skôr sú to drevné vlákna, ktorých zlisovaním a spojením vzniká základná nosná doska parkety, prípadne základ dekoračnej fólie a protiťahovej vrstvy. Zostávajúcich 8 % tvoria melamínové živice tvoriace vrchnú kryciu a spodnú vyrovnávaciu vrstvu a taktiež impregnačné vosky a lepidlá. Keďže drevo je základným materiálom pri ich výrobe, tak aj ich vlastnosti sú veľmi podobné neupravenému drevu. Vďaka systému spracovania dreva je ale pri laminátových parketách dosiahnuté zlepšenie niektorých vlastností dreva to najmä jeho pevnosť, odolnosť voči tlaku či zmiernenie reakcie na vlhkosť a teplotu.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Vrchná melamínová vrstva laminátovej parkety – Overlay je nielen vrstvou, ktorá svojou hrúbkou a vlastnosťami zabezpečuje vysokú odolnosť voči oderu a dlhú životnosť parkety, ale zlepšuje estetické vlastnosti podlahy. Pri laminátových parketách sa stretnete s použitím jednoduchých a cenovo nenáročných povrchov až po povrchy so špeciálnymi hlbokým a graficky náročnými reliéfmi. Keďže estetické vlastnosti sú minimálne rovnako dôležité ako oderuvzdornosť a životnosť parkety, venujte im pri výbere rovnako dôležitú pozornosť.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Príklady najčastejšie vyrábaných povrchov:
Prírodný povrch: |
Povrch super mat: |
Rustikálny povrch: |
Imitácia povrchu kameňa a dlažby |
Synchro štruktúra |
Hlboká synchro štruktúra |
Baktérie, tie maličké voľným okom neviditeľné organizmy, ktoré sa s nami snažia prežiť čo najdlhšie ako sa len dá. Pomáhajú ale rovnako aj spôsobujú mnohé problémy, ochorenia a alergie. Práve na podlahe, s ktorou sme v dennodennom kontakte, by sme ich nikto radi nemali. Práve laminátové parkety majú antibakteriálnu povrchovú úpravu, ktorá zamedzuje udržaniu sa a množeniu bakterií. Vďaka laminovanému povrchu, ktorý sa jednoducho a dobre čistí, a je odolný voči bežným čistiacim a dezinfekčným prostriedkom sa dá podlaha udržiavať v zdravotne nezávadnom stave.
V drážka je estetickým doplnkom, ktorý na zloženej podlahe vytvára optický efekt robustnej masívnej podlahy a verne tak imituje vzhľad podlahy z masívneho dreva. Pri ponuke parkiet sa môžete stretnúť s prevedením 2V a 4V, toto označenie znamená v prípade 2V priznanú drážku na dvoch dlhších stranách parkety a pri 4V aj na dvoch krátkych stranách. Okrem estetického vzhľadu má V-drážka aj dôležitý praktický význam v tom, že pri takýchto podlahách sa prakticky nevyskytujú výškové rozdiely medzi jednotlivými lamelami čo má následne veľmi pozitívne ovplyvňuje aj životnosť parkiet. V ponuke výrobcov parkiet sa V drážka objavuje v rôznych tvarových prevedeniach a veľkostiach. Jej povrch je buď laminovaný alebo lakovaný. V oboch prípadoch je zabezpečená ochrana drážky pred vlhkosťou a vďaka tvaru aj možnosť usadzovania sa nečistôt a prachu. Čistenie a údržba týchto parkiet je veľmi jednoduchá vďaka originálnym čistiacim prostriedkom.
Pri používaní parketovej podlahy / chôdzou a dopadom tvrdých predmetov vzniká v podlahe akustické vlnenie – zvuk, ktorý sa šíri do okolitých priestorov a konštrukcií. Zvuk ktorý sa šíri do priestoru, v ktorom je podlaha položená sa nazýva krokový hluk, zvuk, ktorý sa šíri do podkladových konštrukcií a následne do priestorov v nižších podlažiach sa nazýva akustický hluk. Schopnosť materiálov redukovať – pohlcovať jeden a druhý typ hluku sa nazýva nepriezvučnosť. Udáva sa v dB aj jeho hodnoty výrobcovia uvádzajú či už priamo na príbalových letákoch výrobkov, alebo v technických listoch k nim. Čím je jeho hodnota vyššia, tým je pre užívateľa podlaha ,,tichšia,,.
Jednotlivé podlahové dielce parketových podláh sa vzájomne do seba spájajú rôznymi typmi spojov. Historicky najstarším a dnes už iba zriedka používaným je typ spoja pero a drážka.
Tento typ spoja si pri použití vyžaduje ešte dodatočné spojenie takto zložených parketových dielcov lepidlom, alebo mechanickými spojovacími prostriedkami (klince, skrutky). | |
Najčastejším dnes používaným spojom dvoch dielcov parketovej podlahy je použitie klikového spoja. Prakticky všetci výrobcovia plávajúcich podláh dnes tento typ spoja používajú na dlhej strane parkety. Pre zákazníka je použitie parkiet s takýmto druhom spoja výhodné najmä z dôvodu jednoduchej a rýchlej montáže, vysokej pevnosti a presnosti spoja. |
To v čom sa ale dnes výrazne odlišujú lacnejšie varianty parketových podláh od tých drahších a kvalitnejších je systém spoja parketových dielcov na krátkej strane. Práve tento spoj je najkritickejším miestom každej parketovej podlahy kde najčastejšie vznikajú nepresnosti, škáry, výškové rozdiely a následné poškodenie podlahy. Najpokrokovejšími riešeniami sú dnes patentované systémy, ktoré sa pri plávajúcich podlahách označujú MEGALOC, 1clic2go, 5G alebo ich funkčné obdoby. Pre zákazníka je práve spôsob ako bude jeho podlaha spojená v krátkom spoji veľmi dôležitým parametrom, ktorý výrazne ovplyvní budúcu životnosť parketovej podlahy a umožní v prípade potreby jednoduchú výmenu parketového dielca. Preto doporučujeme, aby ste sa pri výbere podlahy zaujímali a nechali si vysvetliť a odprezentovať ako je ponúkaná parketa riešená na spájanie v krátkom spoji parketových dielcov (lamiel).
Systém 1clic2go a 5G |
Systém MEGALOC |
AQUA protect – systém pre vodoodolné
laminátové podlahy
Možno sa budete čudovať, ale štatisticky najčastejšia poistná udalosť
nielen na Slovensku, ale v Európe nie je dopravná nehoda. Je ňou vytopenie
domácnosti, presnejšie všetky poistné škodové udalosti súvisiace
s vytečenou vodou v bytoch a domoch.
Áno, dobré poistenie domácnosti a kvalitné pripoistenie kryje všetky
možné a niekedy aj bizarné spôsoby, ako sa dá domácnosť vytopiť.
Skúsme sa ale pozrieť na problém optikou podlahárov.
Viete, kedy je naozaj najvyšší čas vymeniť staré laminátové podlahy?
Vtedy, keď vám ich znehodnotí voda.
Prečo by sme mali podlahy
vymieňať?
Prečo vodoodolné
laminátové podlahy?
Práve všetky riziká a časté opakované otázky zákazníkov: „Prečo nemôžeme mať laminátovú
plávačku aj v kúpeľni?“ boli isto dôvodmi, prečo pred pár rokmi prišli na trh laminátové plávajúce
podlahy, ktorým voda neublíži.
Nikdy „nenabobtnajú“, teda po slovensky hrúbkovo nenapučia a sú vhodné aj do kuchýň a
kúpeľní a vlastne všade – práve pre prípady, o ktorých sme písali.
Výrobcovia laminátových podláh samozrejme skvalitňujú svoje podlahy v záujme spokojnosti
zákazníkov a aj vo vlastnom záujme tak, ako sa len dá.
Pre všetkých, ktorí nie sú ochotní za plávajúcu podlahu platiť pomaly toľko, čo za mramor, sú
laminátové vodoodolné podlahy ideálnym riešením. Vydržia čo treba a pomer ceny a kvality je
vyvážený tak akurát.
Náš tip
Zloženie laminátovej podlahy
odolnej voči vode
Laminátová podlaha patrí medzi viacvrstvové podlahové krytiny, štandard sú tri, vyšší štandard 4
vrstvy trvalo tepelne a tlakovo spojené zvyčajne živicovými lepidlami. Podlahy odolné voči vode musia
mať odolnú nielen povrchovú vrstvu, ale aj základnú dosku a ideálne aj spodnú vrstvu podlahy.
Normy a testy
Ak vychádzame z definície laminátovej podlahovej krytiny
podľa rozhodnutia Európskej komisie z roku 2017:
„Laminátová podlaha je pevná podlahová krytina s povrchovou vrstvou zloženou z jedného alebo viacerých
tenkých listov vláknitého materiálu (obyčajne papier) impregnovaného aminoplastickými živicami tvrdenými
za tepla (obyčajne melamín), lisovaného alebo lepeného na substrát, obyčajne upraveného s podložkou.“
Norma ISO 24336 síce definuje limity hrúbkového
napúčania, nie však laminátových, ale vinylových
a kompozitných podláh. Výrobcovia však
našli riešenie, ako deklarovanú odolnosť voči
vode testovať najmä na kritických miestach.
Test NALFA
Severoamerická asociácia výrobcov laminátových podláh prišla s
testom, ktorý považujú za adekvátny test vodoodolnosti laminátových
podláh aj európski výrobcovia.
Viete že...
... že existujú aj pomerne bizarné spôsoby testovania odolnosti laminátových podláh? Viacerí výrobcovia
používajú nielen 24-hodinový klasický americký „cilindrový“ test vodou, ale aj vínom či zvieracím močom. Zrejme
na severské saunové podmienky je vymyslený test odolnosti 100 hodín voči striekajúcej vode a aj voči výkyvom
teplôt, vrátane dlhotrvajúceho priameho slnečného žiarenia. Veľmi praktický je „mop test“, keď na podlahu
pôsobia 14 hodín mopy nasiaknuté vodou.
Prečo AQUA protect systém?
Vďaka našim inováciám bol problém poškodenia podláh vodou úplne
vyriešený!
vodeodolná podlaha Classen
=
bezpečná podlaha pre váš domov
Úprava zámku megaloc - zmena štruktúry nosnej dosky panelu a užšie spojenie medzi panelmi
zaručuje, že panely Classen budú vyzerať ako nové aj po mnohých rokoch používania a čistenie.
Dodatočne impregnované okraje zámku. Zákazník obdrží 24 hodinovú odolnosť voči stojatej vode.
V prípade neočakávanej havárie v domácnosti, poskytuje pohodlie pri používaní.
LLT anti-scratch povrch / povrch odolný proti mikro poškriabaniu, zaručuje skvelý vzhľad povrchu
podlahy aj pri intenzívnemu používaniu. Vďaka povrchu LLT, naše jedinečné synchrónne štruktúry uspokojí
po mnoho rokov zákazníkov neporušeným výrazným vzorom dreva na ich povrchu.
LLT anti-static - antistatická bezpečnosť pre alergikov - bez prachu doma! Špeciálna antistatická vrstva
zabraňuje tvorbe elektrických nábojov na povrchu. To znamená, že na našich podlahách nedochádza k
statickému náboju materiálu pri bežnom používaní.
Produkty Classen s minimálnym obsahom formaldehydu sú dokonalým
riešením pre ľudí, ktorým záleží na bezpečnosti užívateľov.
www.classenfloor.com
Každá časť parketovej podlahy je vyrobená z inej časti kmeňa stromu, prípadne z iného kmeňa stromu. Vďaka tomu nenájdete na takejto podlahe žiadnu lamelu, ktorá by bola rovnaká. To nedokáže žiadna technológia, niekto to ale nemusí brať ako pozitívum.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Keďže prírodné drevo reaguje na svetlo tým, že časom mení svoju farbu (svetlejšie skôr stmavne, tmavšie bude blednúť) tak aj Vaša nová parketa nemusí vyzerať presne tak ako vzorka, na základe ktorej ste si vybrali – na čo Vás určite každý lepší predajca pri predaji upozorní. Určite však o ½ roka, alebo rok nebude vyzerať rovnako ako v čase keď Vám ju namontujú. Doporučujeme veľmi prezieravo vyberať parkety práve do miestností s priamym dopadom slnečného svetla, prípadne kde toto svetlo intenzívne dopadá iba na časť podlahy. Tu môže dôjsť k lokálnej zmene farby, ktorá na celkovej ploche parkiet môže pôsobiť neesteticky. Pozor na koberce a plochy, ktoré sú trvalo zatienené. Po presunutí nábytku, alebo zmene veľkosti koberca je potrebné rátať s farebnými rozdielmi. Časom (1- 2 roky) sa tieto rozdiely zjednotia s okolitou plochou, ale chce to trpezlivosť.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Prírodné drevo je schopné prijímať z okolitého vzduchu vlhkosť a túto následne do prostredia aj uvoľňovať. Určite veľmi pozitívny a nášmu zdraviu prospešný jav. Ako daň za túto službu sa na podlahe najmä pri extrémnych podmienkach (dlhodobá vlhkosť vzduchu menšia ako 40%, alebo väčšia ako 70%) budú vyskytovať malé alebo väčšie trhliny a dokonca môže dôjsť až k trvalej deformácii. Kto teda od dreva chce, aby mu slúžilo čo najkvalitnejšie a najdlhšie musí sa tiež prispôsobiť a zabezpečiť mu na to adekvátne vlhkostné a teplotné podmienky.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Určite je to pravda ale pozor, pokiaľ plánujete v budúcnosti absolvovať tento proces nechajte si Vašu drevenú podlahu pevne nalepiť o podkladovú vrstvu. Pri plávajúcom systéme pokládky môže byť prípadné brúsenie komplikované, alebo môže dokonca podlahu znehodnotiť (najmä v spojoch a lamiel a pri viacvrstvých podlahovinách). Dôležité je aj uvedomiť si finančnú a časovú náročnosť takejto operácie.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Tá je pre každé drevo iná a nie je pre všetky priestory z hľadiska ich využívania dostatočná. Preto sa pred kúpou parkiet informujte aj na tento fakt a nechajte si poradiť výber toho najvhodnejšieho dreva podľa intenzity budúceho zaťaženia. Vo viacerých prípadoch je možné upraviť drevo aj jeho tvrdosť povrchovou úpravou, alebo inou technologickou úpravou. Otázka je ale kde je potom hranica medzi prírodou a umelo vytvoreným produktom. Kto chce prírodné drevo na podlahe mal by si ho vybrať so všetkými jeho pozitívnymi vlastnosťami, ale rovnako aj slabinami. Sú zákazníci, ktorí si ho vážia a chcú a nevadí im prípadný škrabanec, trhlinka, farebnosť – veď to je práve dôkaz toho, že na podlahe majú skutočnú prírodu.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Toto zvládne aj domáci majster – začiatočník: Desať naozaj jednoduchých krokov pre správnu pokládku podlahy.
Ak si na pokládku podlahy netrúfate, poskytneme vám našich odborníkov, ktorí vám ju profesionálne a so zárukou poskladajú.
Ako zmontovať podlahu alebo 4 dôležité kroky, ktoré urobte predtým, než sa do toho pustíte.
Vybrali sme už správny typ podlahy, teraz sa pustíme do pokládky. Ale ešte predtým musíme pripraviť miestnosť tak, aby sme sa vyhli zbytočným problémom a dorábaniam počas montáže. Zbytočne nás to zdržuje v práci a zvyčajne sa aj predražuje. A v strese môžeme spraviť chyby, pre ktoré nám podlaha pokazí celkový dizajn miestnosti. A nedostatky tiež môžu znížiť jej životnosť.
5 .Drevená , laminátová , kompozitná a rovnako aj vinylová plávajúca podlaha je po zmontovaní hneď použiteľná. Po položení podlahu vyčistite výrobcom určenými čistiacimi prostriedkam . Po položení sa doporučuje podlahu ošetriť špeciálnymi ošetrujúcimi prostriedkami , ktoré podlahu dodatočne ochránia . Na čistenie podlahy , jej ochranu a renováciu používajte výhradne prostriedky doporučené výrobcom . . Určite sa vyvarujte použitiu leštidiel a voskov, ktoré môžu poškodiť jej povrch , alebo na podlahe vytvoriť film , do ktorého sa následne zachytávajú nečistoty . Takto vytvorený film a nečistoty je veľmi obtiažne z podlahy následne odstrániť .
6. Interiérové podlahy sú určené do priestorov , ktorých teplota sa pohybuje v rozpätí od 15-30 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť v nich sa udržuje medzi 50 – 65 percent. Snažte sa tieto podmienky v interiéry udržiavať, zachováte tým nielen podmienky pre užívanie podlahy čo najdlhšie ale hlavne podmienky , ktoré prospievaju aj Vášmu zdraviu . Príliš suché alebo aj vlhké prostredie negatívne vplýva na zdravie a dáva priestor na množenie a šírenie sa vírusov a baktérií .
Ak si na prípravu a pokládku podlahy netrúfate sami, pošleme k vám náš tím odborníkov. Podlahu zmontujú profesionálne a so zárukou.
My vám odborne poradíme. Vy si vyberiete svoju novú podlahu
„…. takú peknú, čo dlho vydrží…”
Keď k nám prídete, týmito slovami väčšinou začínajú vaše predstavy. Pokračujete: „Mala by byť cenovo dostupná.”
Ak to od podlahy zhrnieme, budeme riešiť:
A spolu nájdeme, čo hľadáte.
Profesionalita
Rozdiel medzi „bežným obchodníkom“ a „pánom obchodníkom“ je v odbornosti. My vám poradíme tak, ako sa na špecialistov patrí. Nepotrebujeme vám núkať ležiak, na ktorý nám v sklade padá prach. Predvedieme vám, že vzorky nemáme len na ukazovanie.
Viete, že...
… všetci chcú od nás to isté, ale predsa niečo úplne iné? Každý chce tú svoju podlahu. Podľa predstáv, preferencií, ktoré sú vždy individuálnym mixom. Vieme to spolu celé namiešať a zladiť tak akurát. Individuálne. Na mieru.
Kompletná podlaha
Čo všetko k vašej podlahe potrebujete? Okrem výberu materiálu, dekoru, vhodnosti pre konkrétnu miestnosť a primeraného množstva?
Ukážeme vám:
Nájdeme spolu správne doplnky, vďaka ktorým bude vaša podlaha dokonalá.
Inštalácia podlahy
Poradíme prakticky, lebo vieme, čo ktorá podlaha potrebuje a zistíme, čo potrebujete vy. Preberieme aj podmienky inštalácie u vás doma.
Ak si na to netrúfnete, máme pripravených odborníkov. Radi vám vašu novú podlahu profesionálne položia.
Starostlivosť
Podlahy sú vraj ako ženy.
Potrebujú svoje a vyžadujú, aby sme sa o ne s láskou starali. Vaša podlaha bude krásna a bude súčasťou vašej domácnosti, kým sa o ňu dokážete postarať.
Poradíme vám, akú starostlivosť, ošetrovanie a údržbu vaša podlaha potrebuje.
Dlhodobé riešenie
Opýtame sa vás aj to, ako dlho plánujete po vašej podlahe chodiť. Rátajte s tým, že kvalitná podlaha je investícia na niekoľko rokov.
Chceme, aby vám doma slúžila čo najdlhšie. Preto vám radíme komplexne. Máme pre vás na jednom mieste všetko, čo potrebujete.
Načo čakať? Vyberte si svoju novú podlahu hneď teraz.
Výhodou takéhoto pokladania je veľmi rýchla montáž a okamžitá použiteľnosť podlahy (nie je potrebné čakať na vyschnutie a vytvrdnutie lepidla). Keďže sa pri nej nepožívajú žiadne lepidlá, je to systém veľmi ekologický a finančne nenáročný. Nie je však vhodný pre všetky kombinácie povrchov podkladov a podlahovín. Najmä pri pokladaní drevených podlahovín na podlahové vykurovanie je použitie plávajúceho spôsobu pokládky otázny (celoplošným prilepením vhodným lepidlom sa zmenší tepelný odpor podlahy) a pri požiadavke na možnosť následného brúsenia a renovácie parkiet je tento spôsob pokládky nevhodný.
Podklad, na ktorý sa takto budú klásť parkety musí byť dostatočne
- rovný tj. nerovnosti podlahy musia byť menšie ako 3 mm na 2 bm podlahy
- suchý tj. celková zbytková vlhkosť podkladu nesmie byť vyššia ako 2% (pri podlahovom vykurovaní 1,8%), alebo pri anhydridových podkladoch 0,5%
- pevný – keďže samotne podlahové dielce majú hrúbku od 7 mm do 15 mm, nedokážu samé preniesť zaťaženie, ktoré na ne pri používaní môže pôsobiť musí byť samotný podklad dostatočne pevný, aby nedochádzalo k prehýbaniu podlahy a tým k jej poškodeniu.
- nedrolivý – pokiaľ by sa podklad už pred pokládkou drolil (rozpadal) bude dochádzať pri používaní podlahy k jeho ďalšiemu droleniu, čím sa môžu poškodiť zvukoizolačné podložky a drobný prach môže postupom času začať prenikať aj do priestoru nad podlahou.
Keďže nielen drevená, ale aj laminátová parketa zložená až z 92 % z drevnej hmoty reaguje podobne ako drevo na zmeny vlhkosti a teploty. Optimálne podmienky na zabezpečenie dlhodobej životnosti parkety sú rovnaké ako podmienky, ktoré by sme mali v obytných priestoroch udržiavať aj zo zdravotných dôvodov sú relatívna vlhkosť vzduchu 60% – 70 % a teplota 19°C - 22°C. Pokiaľ je vlhkosť v miestnosti vyššia parketa zväčšuje svoj rozmer (napúča) a v opačnom príade sa zasa zmenšuje (zosychá). Práve preto, aby nedošlo k poškodeniu a zničeniu podlahy je potrebné parkete umožniť reagovať na zmeny teploty vlhkosti a to tak, že sa pri pokládke vynechá priestor medzi parketou a stenou v šírke cca 10 -12 mm – vynechá sa dilatačná medzera. Vytvoriť takúto dilatačnú medzeru je dôležité taktiež pri pokládke parkiet do miestností, ktorých podlahová plocha je väčšia ako 64 m2 (s tým, že maximálny rozmer každej zo strán miestnosti nesmie byť väčší ako 8 m), rovnako je potrebné dilatovať parkety v mieste prechodov z jednotlivých miestností.
Pred montážou parkiet do jednotlivých miestnosti je potrebné zvážiť a na základe rozmiestnenia okien, dvier a zariaďovacích predmetov správne vybrať smer, v ktorom sa parkety budú ukladať. Výber smeru položenia parkiet ovplyvňuje nielen celkovú spotrebu parkiet (štandardne sa ako nadmiera počíta cca 4% podlahovej plochy, ale v prípade členitých miestností a pokladania do uhlopriečky sa táto nadmiera môže dostať až na 10%), ale jej správnym zvolením môžete opticky zmeniť rozmerové parametre priestoru a tak aj prípadne kompenzovať jeho proporčnú nedokonalosť. Pokiaľ to, ale podmienky a tvar priestoru umožňujú doporučuje sa pokladať parkety pozdĺžne smerom k dominantnému zdroju svetla a hlavnému vstupu do miestnosti.
Okrem vlhkosti a teploty je aj rovinnosť podkladu parameter, ktorý významnou mierou ovplyvňuje úžitkové vlastnosti podlahy a jej životnosť. Pokiaľ ma podlaha, na ktorú sa budú parkety pokladať nerovnosti väčšie ako 3 mm na 2 bm je potrebné túto, podlahu vyrovnať – nivelizovať. Je viacero spôsobov ako je to možné urobiť, spomeniem aspoň najčastejšie z nich:
- vybrúsenie podkladu, alebo zosekanie - používa sa v prípade výrazných lokálnych nerovností podlahy, ktoré vystupujú nad podlahu, alebo pri odstraňovaní zvyškov lepidiel a starej podlahoviny
- nivelizácia suchými procesmi – pri nej sa na vyrovnanie podkladu používajú rôzne vyrovnávacie materiály a nivelizačné podložky bez použitia lepidiel a vody. Výhodou takéhoto procesu je, že po vyrovnaní nie je potrebné čakať na vytvrdnutie a vyschnutie podkladu.
|
- nivelizácia samonivelizačnými hmotami - je to proces, ktorým je možné dosiahnuť najlepšie vyrovnanie podlahy a zároveň aj spevniť podklad. Pokiaľ to finančné možnosti a časový harmonogram dovoľuje snažíme sa práve tento spôsob doporučovať ako najvhodnejší.
Nakoľko je problematika vyrovnávania a spevňovania podkladu veľmi obsiahla téma a jej správna voľba je priamo závislá od konkrétnych podmienok, doporučujeme pre výberom vhodnej podlahy oboznámiť predajcu, alebo dodávateľa s čo najpresnejším opisom priestorov a podkladu aj s jeho zjavnými problémami. On Vám navrhne viacero spôsobov možných riešení. Pokiaľ sa budete rozhodovať a voliť ten správny, tak si je potrebné uvedomiť, že najlacnejšie riešenie určite nebude to najlepšie. Problematiku rovnosti podkladu nedoporučujeme podceniť, nakoľko investície do m2 nivelizácie a vyrovnania počítané v eurách môžu zachrániť parkety a dielo za desiatky až stovky eur.
Stále častejšie používaným spôsob vykurovania interiérov je vykurovanie priestorov podlahovým vykurovaním. Parkety ako materiál vyrábaný z dreva (aj laminátové parkety v sebe obsahujú až 92 % dreva) reagujú na zmeny teploty tak, že menia svoj rozmer (napúčajú a zosýchajú). Výrobcovia, ktorí vyrábajú parkety priamo pri jednotlivých výrobkoch uvádzajú ich vhodnosť na použitie pri podlahovom vykurovaní a v takom prípade aj špecifikáciu druhu podlahového vykurovania, na ktoré je parkety možné pokladať. Výber vhodných parkiet a riešenie pokladania parkiet doporučujeme prenechať na odborníkov. Preto, aby ste sa aj vy vedeli pri komunikácii s nimi orientovať v tejto oblasti je dôležité vedieť pár základných informácií.
- Tepelný odpor parkiet, alebo tepelná vodivosť. Sú to parametre, ktoré sú pri výbere vhodných parkiet rozhodujúce. Samozrejme netreba zabúdať, že do tepelného odporu je potrebné pri plávajúcich podlahách zarátať aj tepelné odpory podložiek a pri celoplošne lepených parketách aj lepidlo. Tepelný odpor všetkých vrstiev materiálov nad betónom, ktorý by ste nemali presiahnuť pri teplovodnom podlahovom vykurovaní je 0,15 m2K/W.
- Maximálna povrchová teplota parkety. Aby sa zabránilo deformovaniu a zničeniu parkety vysokým teplom je potrebné zabezpečiť, aby pri vykurovaní podlahy nepresiahla povrchová teplota parkety nikdy: pri laminátových parketách 29°C a pri drevených parketách 25 °C
- Pokladanie parkiet na elektrické podlahové vykurovanie. Samotní výrobcovia nedoporučujú pokladať parkety na elektrické podlahové vykurovanie, najmä v tom prípade pokiaľ nie je zabezpečené rovnomerné prehrievanie položených parkiet (pri teplovodnom vykurovaní to zabezpečuje vrstva betónu, ktorá je nad trubkami a vďaka nej je teplo z vykurovacích trubiek rovnomerne rozvedené do celého povrchu podlahy a parkety následne toto rovnomerne rozložené teplo prevedú na svoj povrch). V prípade, že chcete použiť elektrické podlahové vykurovanie doporučujeme, aby v prípade vykurovania odporovým drôtom bol tento zaliaty betónom, alebo boli použité elektrické vykurovacie fólie. V každom prípad by celkový tepelný výkon podlahového vykurovania nemal presiahnuť 80W/m2 a zároveň nesmie povrchová teplota parkiet presiahnuť hore uvedené teploty.
- Pokladanie drevených parkiet na podlahové vykurovanie. Pri takejto kombinácii jednoznačne doporučujeme, aby boli parkety pri pokladaní celoplošne nalepené o podklad. Tým sa zabezpečí nielen zníženie tepelného odporu podlahy ale aj zníži riziko jej pracovania (menenia rozmerov).
- Pokladanie parkiet na podlahové vykurovanie plávajúcim spôsobom. V takomto prípade musí byť pod parketami použitá parozábranná pe fólia s min. hrúbkou 0,02 mm a špeciálna podložka na podlahové vykurovanie, ktorá zabezpečí pri svojom nízkom tepelnom odpore rovnomerné rozloženie a prechod tepla do parkety. Určite si pri nákupe pozrite či podložka, ktorá vám bola doporučená má výrobcom udávaný parameter tepelného odporu, prípadne má tieto údaje v certifikáte výrobku a je na takéto použitie vhodná. Riešenie alternatívnymi materiálmi, ako je kartón, textilné podložky a ďalšie necertifikované výrobky môžu spôsobiť to, že budete vykurovať ,,teplý prameň,, pod svojim domom, alebo podložky nedokážu znížiť krokový a akustický hluk. Vždy si teda žiadajte podložku, ktorá ma preukázateľne certifikované vlastnosti a dokáže pri minimálnom tepelnom odpore maximálne eliminovať krokový a akustický hluk. Každý predajca by vám tieto parametre pre svoj ponúkaný tovar mal prezentovať.
- Teplota podlahy po pokládke. Teplota povrchu parkety pred pokládkou a následne trvalo po pokládke nesmie byť nižšia ako 15 °C / pred pokládkou to dosiahneme 48 hodinovou klimatizáciou parkiet v priestore kde budú parkety následne položené a ktorý je už na takúto teplotu vyhriaty a po pokládke túto minimálnu teplotu udržiavame temperovaním priestoru.
V prípade iného druhu podlahového vykurovania, alebo iných špecifických požiadaviek na parkety je potrebné tieto oznámiť predajcovi skôr ako začnete s výberom parkiet.
1 - plávajúca podlaha so zvukoizolačnou podložkou, alebo celoplošne lepené parkety
2 - cementový, alebo anhydridový poter
3 - parozábranná fólia
4 - vykurovacie trubky
5 - tepelná izolácia
6 - podkladová konštrukcia
Pred tým ako sa na podlahu, v ktorej je zabudované podlahové vykurovanie začnú pokladať parkety a to či už celoplošne nalepené, alebo pokladané plávajúcim spôsobom, musí byť zabezpečené, že podlaha je suchá (viď parametre uvádzané v časti o vlhkosti podlahy) a stabilná. Stabilita podlahy sa docieli nielen správnou aplikáciu a zhutnením betónu, ale aj jej tepelným zaťažením. Z toho dôvodu je pred pokladaním parkiet urobiť tzv. tepelný nábeh podlahového vykurovania.
Jeho priebeh vyzerá nasledovne.
0-21 deň odležanie nového vyrovnávacieho poteru
21-26 deň začneme zvyšovať teplotu vykurovacej vody z 15 °C denne o 5 °C až do dosiahnutia max. vykurovacieho výkonu 45 °C
26-33 deň vykurujeme tak, aby sa udržala konštantná teplota vykurovacej vody 45 °C bez prerušenia
33-37 deň začneme teplotu vykurovacej vody postupne znižovať denne o 5 °C až sa na 37 deň dosiahne teplota 25 °C
37-44 deň podlahové vykurovanie odstavíme
44-49 deň vykurujeme pri teplote vykurovacej vody 45 °C
49-51 deň znižujeme teplotu vykurovacej vody na 25 °C
Bez servítky: Kompozitné podlahy sú lepšie ako vinylové!
Ak vás vezmeme do miestnosti, kde polovica podlahy je vinylová a druhá kompozitná, ostanete v rozpakoch. Sú na nerozoznanie rovnaké. Dobre. Dotknite sa jej. Ten istý pocit. Tak v čom je teda ten rozdiel?
Dozviete sa postupne v našom sprievodcovi.
Zásadný rozdiel medzi kompozitnou a vinylovou podlahou je v použitých materiáloch. Vďaka nim získava kompozitná podlaha revolučné vlastnosti a prekonáva tak vo svojej kvalite laminátové a vinylové podlahy. To najpodstatnejšie, čo dáva kompozitnej podlahe výnimočnosť, je však v nosnej doske.
Prírodné materiály ako to najlepšie pre podlahu
Pri tradičných vinylových podlahách výrobcovia používajú pri výrobe nosnej dosky zmes primárneho a recyklovaného PVC. To samozrejme nerobí tieto podlahy horšími. Ale pri výrobe nosných dosiek pre kompozitné podlahy veľkú časť PVC nahrádzajú prírodné materiály. Najčastejšia výrobcovia siahajú po prírodnom vápenci. Podlaha obsahuje prírodné materiály až do 60 percent jej celkového zloženia. Kompozitné podlahy sa stávajú vďaka týmto materiálom hygienickejšie a sú súčasne šetrnejšie k životnému prostrediu.
Kompozitná podlaha je pevná ako skala
Čo oceníte na kompozitných podlahách, je ich pevnosť. Vďačia za to prírodnému vápencu. To sa vám osvedčí najmä pri pokládke. Kompozitnú podlahu môžete totiž položiť aj na nie úplne rovný terén. Takže trápeniu sa s nekonečným vylievaním nivelačnej hmoty je koniec. Ušetríte si financie aj čas. Podlahu môžete pokladať na nerovnosti až 2 milimetre na 1 bežný meter. Čo je dôležité: nerovnosti sa ani po dlhšom čase neprekopírujú do podlahy. Zostane taká, ako keď ste ju ukladali.
Už žiadne rozostupovanie podlahy
Všetci túžime po podlahe, ktorá sa nám postupne nebude rozpadávať , rozostupovať a tvoriť medzierky medzi jednotlivými lamelami .. To sú tie medzierky a medzery, ktoré sa tvoria pri dlhodobom používaní laminátovej podlahy. A kam sa niekedy zmestí aj desať centovka. Kompozitné podlahy sú tepelne a rozmerovo stabilnejšie. To nám umožňuje pokládku väčších rozmerov bez nejakých problémov s viditeľnými dilatáciami.
Kompozitná podlaha má vlastnosti ako drevená podlaha. Ale je lacnejšia
Čo robí kompozitnú podlahu unikátnou, sú použité materiály. Vďaka nim spĺňa emisnú kategóriu A+, rovnako ako laminátové a drevené podlahy. Dôvod? Emisie prchavých látok sú veľmi nízke. Kompozitná podlaha neobsahuje ftaláty. To sú látky, ktoré sa nachádzajú v tradičných PVC podlahách a uvoľňujú sa pri používaní podlahy do ovzdušia. Cez pľúca sa potom dostávajú do krvného obehu. To ale v prípade kompozitných podláh nehrozí. Prírodné materiály garantujú zdravé ovzdušie vo všetkých miestnostiach vašej domácnosti.
Má kompozitná podlaha nejaké nevýhody?
Má. Materiál je omnoho ťažší ako napríklad laminát alebo vinyl. Pripravte sa teda na to vynostiť ich do vášho domu , alebo bytu bude výborný kardiotréning Veľmi radi vám pomôže s výberom kompozitnej podlahy do vašej domácnosti. Poradíme s dizajnom i montážou. Ak si na pokládku netrúfate sami, máme skvelý tým profesionálov. Tí vám podlahu osadia veľmi rýchlo a so zárukou . .
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Tak ako sa pri kúpe automobilu neuspokojíte iba s názvom auto , ale bude Vás zaujímať aj typ , vlastnosti , výkon , výbava ... , tak pri výbere kompozitnej podlahy nepostačuje hľadať iba podlahu , ktorá je označená ako kompozitná.
Čo to vlastne ten kompozit je:
- názvom kompozit sa označujú výrobky vytvorené z 2 alebo viacerých substancií-zložiek , ktoré výrobku dávajú nové vlastnosti , ktoré nemá ani jedna z týchto základných zložiek.
Je teda veľmi jednoduché pod toto označenie ukryť prakticky akýkoľvek výrobok špecifických vlastností.
Aby ste sa v tom dokázali presnejšie zorientovať , pripravili sme pre Vás stručný , k dnešnému dňu 14.5.2020-platný , prehľad označení výrobkov a ich hlavných zložiek.
My sa zameriame na kompozit ako názov označujúci novú kategóriu podlahových materiálov.
To čo majú všetky tieto výrobky-podlahy spoločné je , že sa u týchto výrobkov jedná o viacvrstvový podlahový materiál , ktorý sa najčastejšie skladá z 3 , alebo viacerých vzájomne spojených vrstiev.
To čo je z hľadiska mechanických vlastností pre finálny výrobok rozhodujúce, je práve stredná tzv. nosná doska . A práve tam sa začína výrazné členenie výrobkov , ich vlastnosti a samozrejme ceny .
Predstavme si teda tie aktuálne vyrábané a používané:
Každá z týchto dosiek dáva výrobku určité vlastnosti , ale samozrejme prináša aj určité nevýhody . O výhodách je tu zbytočné písať , pretože na tie žiadny výrobca, či predajca pri prezentácii určite nezabudne. Skôr si pomenujme tých niekoľko hlavných nevýhod :
Na čo sa teda okrem dizajnu a ceny zamerať pri výbere ?
Samozrejme dnes je ešte ťažké definovať budúceho víťaza , ktorého si vyberú zákazníci . V každom prípade je pri výbere podlahy treba dbať na splnenie čo najlepších hodnôt nasledovných parametrov:
Nekupujte teda ,, mačku vo vreci ,, pýtajte sa , správne porovnávajte a určite nájdete to , čo najviac spĺňa váš definovaný pomer cena/kvalita .
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Myslíte si, že máte zdravú domácnosť? Skontrolujte si podlahy vo všetkých miestnostiach.
Zmeňte svoje bývanie, spravte svoj domácnosť zdravšou. Revolučná novinka medzi podlahami zabezpečí, že doma budete mať vždy čisto. Aj vzduch. A to s pocitom, ako keby ste boli v lese. Pretože presne tak vyzerá novinka zo sveta podláh.
Nastáva koniec vinylových podláh?
Donedávna sa ešte preferovali ako najlepšie materiály na riešenie nových podláh práve vinylové podlahy. Lenže za posledných 5 rokov prišli výrobcovia s mnohými vylepšeniami . Doslova revolúciu vo výrobe podlahových materiálov prinieslo používanie kombinácií tradičných a nových prírodných materiálov Na svet tak prišli kompozitné podlahy. Mnohí zákazníci si ich ešte stále zamieňajú s vinylovými , veď po položení je rozdiel prakticky neviditeľný . Zásadný rozdiel je však v ich vlastnostiach , pevnosti , stabilite a zdravotnej nezávadnosti .
Prečo sú kompozitné podlahy také skvelé?
Kompozitné podlahy dokonale imitujú prírodné drevo. Miestnosť tak vyzerá skvostne a vzbudzuje pocit nadčasovej elegancie . K tomu sú vodeodolné a pevné ako kamenná dlažba, ale súčasne mäkké a príjemné na dotyk. Pokojne sa na nej celé hodiny môžu hrať deti. A vy s nimi.
Na kompozitných podlahách oceníme aj to, že ich položíme na aj nie úplne rovný podklad. Kým kedysi sme museli podklad dokonale vyrovnať nivelačkou, nové podlahy nás od toho ušetria . Stačí pevný podklad s nerovnosťami do 2mm na 1 bežný meter a môžeme bez potreby ďalšieho vyrovnávania pokladať kompozitnú podlahu . Sú ťažšie ako laminátové či vinylové, ale o to odolnejšie voči vplyvom vykurovania či priamemu slnečnému žiareniu. Veď pustite slnko páliť na bežnú vinylovú podlahu hoci len cez poodchýlené žalúzie.
Pri chôdzi naboso podlaha príjemne hreje
Aby ste sa cítili pri chôdzi v domácnosti komfortne, nakombinovali sme vlastnosti tak, aby bola podlaha príjemná na dotyk. Kompozitná podlaha má na povrchu polyuretánovú kryciu vrstvu. Keď sa po nej prechádzate v ponožkách alebo naboso, tak cítite jemné teplo prúdiace do nôh.
Materiál, z ktorého sa podlaha vyrába, tvorí až zo 60 % prírodný vápenec. Je stabilný a bez prchavých látok. Práve prírodný vápenec zabezpečuje vysokú pevnosť a teplotnú stabilitu podlahy. A to aj pri teplotách vyšších ako 70 stupňov Celzia.
V kompozitnej podlahe tvorí PVC bez zmäkčovadiel alebo polypropylén menej ako 30-percentný podiel na rozdiel od vinylových podláh, kde je tento podiel viac ako 95-percentný. Použitie týchto materiálov zvyšuje elasticitu podlahy a dodáva jej zvukoizolačné vlastnosti.
Je to partner na dlhé roky
Veľkou výhodou kompozitných podláh, podobne ako drevených, je aj ich renovovateľnosť, takže pokiaľ sa vám dekor páči aj po rokoch, ale jeho povrch sa užívaním opotreboval, podlahu môžete zrenovovať nanesením nového náteru a podlaha bude vyzerať ako nová.
Konečne je doma čistý vzduch
Aj vás občas doma pobolieva hlava, svrbí vás telo alebo sa vám kýcha? Môžu za to aj výpary – emisie z nábytku , náterov a rovnako aj z podláh. Tak s tým je teraz koniec. Výhodou kompozitných podláh je veľmi nízka emisivita prchavých látok.
Kompozitná podlaha totiž spĺňa najprísnejšie kritéria a a tie ju radia do kategórie emisie prchavých látok A+. To znamená, že sa z nej neodparujú do ovzdušia škodlivé látky a vy vždy dýchate čistý vzduch. Preto sú zdravotne bezpečné a ideálne aj do detských izieb či miestností, kde spáva bábätko.
Pokiaľ teda hľadáte novú podlahu určite si pozrite a prípadne aj v predajniach odskúšajte nové kompozitné podlahy .
- toto sa v článku opakuje !!!! Tu by bol odkaz na prehľad podláh - odporúčaných, na ďalší článok s Päť rád, ako postupovať pri výbere kompozitnej podlahy a nepreplatiť
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Päť rád, ako postupovať pri výbere kompozitnej podlahy a nepreplatiť
„Po tejto dlážke chodil ešte tvoj dedo,“ hovorí mama. Áno, spomíname si na drevené dlážky, ktoré vydržali aj ťažké kuchynské otrasy. Ale potom aj tak vyzerali.
Dnes si môžeme vyberať z rozsiahleho spektra rôznych typov podláh. Pri kúpe ale sledujme dôležité parametre. Pretože môžeme kúpiť drahú podlahu, ale pre niektoré miestnosti bude so svojimi vlastnosťami zbytočná.
Preto sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, ktorú musíme pri kúpe sledovať. Iba tak si vyberieme typ so správnymi vlastnosťami.
Čo sledujeme pri kúpe podláh do bytu:
Dizajn a farby
Vhodný materiál
Náročnosť úprav pred pokládkou (Odporúčame kompozitné podlahy, ktoré si menej náročné na úpravy podkladu )
Akú celkovú hrúbku podlahy potrebujem?
Platí pravidlo: čím hrubšia podlaha, tým lepšie úžitkové vlastnosti. To znamená, že pri hrúbke viac ako 5milimetrov dostanete pevnú a veľmi odolnú podlahu s dlhou životnosťou. Za takéto vlastnosti si však už priplatíte. Hrubšie podlahy odporúčame dávať do miestností, kde je najväčší pohyb. V spálni si úplne vystačíte s hrúbkou 4 milimetrov. Pre kuchyňu už volíme hrúbku od 8 milimetrov. Alebo siahneme po vinylovej či kompozitnej podlahe, ktoré sú odolné nárazom aj vode
Odsledujte si hrúbku nášľapnej vrstvy. Teda vrstvy, po ktorej denne chodíte. Kompozitné podlahy majú túto vrstvu hrubú od 0,3 do 0,7 milimetra. V intenzívne namáhaných miestnostiach, kde sa pohybuje najviac ľudí určite zvoľte podlahu s hrubšou nášľapnou vrstvou.
Podlaha reaguje na teplo. Dajte si pozor na tento dôležitý parameter!
Rozmerová stabilita je parameter, ktorý nám hovorí o tom, aká je podlaha stabilná pri zmene teploty. Pohybuje sa od 0,02 percenta do 0,25 percenta. Čím je parameter nižší, tým je podlaha stabilnejšia a odolnejšia pri zmenách teploty. Napríklad v zime pri podlahovom vykurovaní , alebo v lete pri prehrievaní podlahy priamym dopadom slnečných lúčov .
Spravte všetko pre vaše zdravie: Unikajú z podlahy škodlivé látky?
Podlahy z nekvalitných materiálov ohrozujú vaše zdravie. Unikajú z nich chemické prchavé látky, ktoré dýchate. Preto pri výbere podlahy sledujte aj emisie prchavých látok. Vždy si všimnite označenie na obale. Do interiéru kupujte iba výrobky s označením A alebo ideálne A+. Tie chránia vaše zdravie a navyše podlahy sú recyklovateľné a neškodia ani životnému prostrediu.
Dupete? Pred kúpou si dôkladne pozrite konštrukciu výrobku a ušetríte na jednom m2 aj 5 eur.
V našich predajniach a eshope ponúkame výrobky aj s integrovanou zvukoizolačnou podložkou. Takúto podlahu už doma len vybalíte a položíte. Vďaka tomu ušetríte na jednom metri štvorcovom 3 až 5 eur oproti podlahe, kde takúto izolačnú podložku musíme dokúpiť.
Oplatí sa zainvestovať, kvalitná podlaha bude vaším spoločníkom na dlhé obdobie . .
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Nárast požiadaviek zákazníkov na vlastnosti podlahových krytín núti výrobcov vylepšovať a inovovať svoje výrobky a vyvíjať výrobky vyrábané s použitím nových materiálov. Tak ako v 80 rokoch expandoval nárast spotreby drevených veľkoplošných podlahovín, tak v 90 rokoch nastal prudký a do dnešného dňa sa stále zvyšujúci trend používania laminovaných podlahových materiálov. Drevené podlahy spočiatku začali z interiérov vytláčať veľkoplošné PVC materiály a následne aj koberce. Bolo to prenesenie kúsku prírody priamo do obytného priestoru človeka s jej prirodzeným vzhľadom, vôňou a dotykovým komfortom. Časom sa ale začali prejavovať aj ich slabé stránky a to bola nízka tvrdosť a odolnosť proti opotrebovaniu / čo sa samozrejme dá eliminovať častejšou renováciou /, farebná nestálosť, vysoký tepelný odpor / negatívne vnímaný najmä pri použití s podlahovým vykurovaním /, rozmerová nestálosť / napúčanie a zosychanie pri zmenách teploty a vlhkosti / a určite aj vyššia obstarávacia cena. Na scénu teda prišli laminované podlahy / skôr ich dnes poznáme pod ich ,,zľudoveným,, názvom lamináty. Aj oni obsahujú viac ako 90% drevenej hmoty. Táto je ale špeciálne upravená tak, že je drevo rozvláknené až na základné stavebné časti drevnej hmoty – drevné vlákna. Tieto sú následne opäť zlisované pod vysokým tlakom a s prídavkom voskov, lepidiel a iných prísad sa z nich vyrobia tzv. aglomerované dosky, ktoré sa pre výrobu laminovaných podláh nazývajú HDF. Na dosku sa následne nanesie dekoračný povrch a celé sa to zalaminuje melamínovou živicou s pridaním korundového prášku. Všetko pri vysokom tlaku a teplote. Jednoducho a skrátene popísaný zložitý proces, ktorého výsledkom je dnes veľmi populárny výrobok – laminátová podlaha. Dizajnéri mu prepožičiavajú jedinečný vzhľad a výrobcovia výborné úžitkové vlastnosti akými sú tvrdosť, odolnosť proti opotrebeniu, nízky tepelný odpor a jednoduchá a rýchla inštaláciu. To všetko za priaznivú cenu. Aj preto k aktuálnemu obdobiu celosvetovo vzrástla ročná spotreba laminovaných podláh k hranici blížiacej sa 1 miliarde m2 / z nich sa cca ½ vyrobí práve v Európe /. Jediné čo je pri aktuálnych možnostiach a dostupnosti materiálov možné tejto podlahe vytknúť je to, že nie je vode odolná - vplyv vody ju dokáže znehodnotiť a jej povrch je predsa len tvrdý a nie tak komfortný na chodenie / dotyk / ako po prírodnom prírodné drevo.
Ani tu výrobcovia nezaspali a tlak spotrebiteľov ich prinútil vyvinúť podlahovinu, ktorá aj tieto dva aktuálne hendikepy eliminuje. Vznikla teda aktuálna podoba vinylovej podlahy v povrchovou úpravou polyuretánovou vrstvou prakticky identickou ako ju poznáme s povrchovej úpravy dreva. Tak ako sa od drevenej podlahy vývoj posunul k laminovanej, tak sa posunulo pôvodné PVC k aktuálnym typom vinylových podláh.
Čo teda zákazník kupuje v tomto produkte: Dizajnovo rovnocenný výrobok ako pri laminátovej podlahe, dokonca pri niektorých typoch aj výrobok rovnako tolerujúci nerovnosti podkladu, ako je tomu pri drevených resp. laminovaných podlahách. Výrobok, ktorý je vode odolný a preto je jeho použitie možné aj v priestoroch zaťažovaných vyššou vlhkosťou / kúpeľne, okolie interiérových bazénov, technické miestnosti, ..... /, výrobok s veľmi nízkym tepelným odporom / ideálny pre použitie na podlahové vykurovanie /, stabilný a odolný proti opotrebeniu, ale najmä dotykovo veľmi príjemný, teplý a pocitovo mäkký. Jeho varianty sa môžu celoplošne lepiť alebo pokladať plávajúcim spôsobom, jednoducho a rýchlo. Čo mu je možné vytknúť? Možno jeho vyššiu nákupnú cenu, menší počet dostupných dekorov ako sme zvyknutí pri laminovaných podlahách ale aj to sa postupne mení.
Výrobcovia samozrejme hľadajú a vyvíjajú nové produkty, veď koho by nepotešila podlaha, ktorá v lete chladí a v zime hreje, podlaha, ktorá svieti alebo zmení svoj vzhľad a farbu podľa priania zákazníka. Áno aj takéto podlahy už existujú, zatiaľ síce iba ako prototypy na výstavách ale budúcnosť sa nemusí zdať až tak vzdialená.
Na záver iba malé doporučenie, skôr ako sa definitívne rozhodnete aký typ podlahy použijete vo svojom interiéry, vyskúšajte priamo na niektorej z predajní, ktoré umožňujú prejsť sa po vinylovej podlahe, dotknúť sa jej povrchu, alebo oslovte niekoho zo svojich známych, ktorí majú reálne skúsenosti s týmto druhom podlahy a požiadajte ho o jeho skúsenosti a názor. To čo je tu popísané sa dá na vinylovej podlahe skutočne vidieť a najmä pocítiť. To čo vo vyššej cene zaplatíte si budete aj reálne užívať počas celej doby používania tejto podlahy.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Do skupiny vinylových podláh spadá veľký objem výrobkov v rôznych prevedeniach od mnohých výrobcov. História výroby vinylových podláh siaha až do roku 1894, kedy sa tesne po objavení a zapatentovaní novej chemickej zlúčeniny – PVC prvý krát objavil výrobok v podobe podlahovej krytiny, používajúci v sebe polyvinylchlorid. Postupným vylepšovaním jeho vlastností, najmä použitím zmäkčovadiel – plastifikátorov sa na trhu objavili podlahoviny podobné tým, ktoré si môžeme ešte pamätať spred 30 -40 rokov, a ktoré sa vtedy ľudovo označovali podlahová guma, gumolín, .... .
S vývojom tohto produktu prichádzali na trh rôzne prevedenia vinylových podláh. Prvé a najmarkantnejšie bolo rozčlenenie výrobkov na:
- heterogénne prevedenie / výrobok zložených z viacerých vrstiev rôznych materiálov /
- homogénne prevedenie / výrobok zložený z viacerých materiálov, ktoré ale nie sú rozdelené do vrstiev čím dosahuje výrobok po celej svojej hrúbke homogénnu – rovnorodú štruktúru /.
Druhé zásadné je rozdelenie podľa rozmeru. Tu poznáme dve základné skupiny
- Rolované prevedenie – výrobok je vyrábaný v nekonečných roliach rôznych šírok a a dĺžok a dodávaný v podobe roliek.
- Kusové prevedenie – výrobok je vyrábaný v rozmeroch podobných parketovým dielcom, alebo keramickým podlahám. Podrobnejšie sa budeme venovať práve kusovému prevedeniu, ktoré v posledných 10 rokoch zaznamenáva obrovský boom spojený s vývojom nových výrobkov a narastajúcim dopytom z trhu.
Kusové prevedenie vinylových podláh môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií:
a/ dry back prevedenie vinylové dielce určené na celoplošné lepenie o podklad. Najčastejšie v heterogénnom prevedení a v hrúbkach od 2mm – 3 mm. Dielce sa nespájú medzi sebou, ale iba celoplošne lepia o podklad. Výhodou je najmä vďaka nižšej hrúbke aj nižšia nákupná cena. Nevýhodou je vyššia pracnosť pri pokládke, prísne požiadavky na pevnosť a rovinnosť pokladu , nevyhnutnosť rešpektovať dilatačné škáry v podklade a pri nesprávnej pokládke , alebo použití nesprávnych lepidiel aj možnosť tvorby škár medzi jednotlivými nalepenými dielcami. Do tejto skupiny sa zaraďujú aj výrobky so samolepnou vrstvou. Ich použitie je však význame obmedzené a preto si na trhu nezískali väčšiu popularitu.
b/ loose lay jedná sa o podobné prevedenie ako v predchádzajúcej skupine, kde sa podlahové dielce vzájomne nespájajú, ale ani nelepia o podklad. Výrobok má hrúbku najčastejšie viac ako 5 mm a na podklad sa iba pokladá bez lepenia, fixujú sa iba okrajové zóny. Na našom trhu sa s takýmto prevedení prakticky nestretnete. Výhodou je rýchla a jednoduchá montáž, jednoduchá demontáž, prípadne výmena lamely, nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a malý výber dekorov.
c/ klikové prevedenie z hľadiska histórie najmladší, ale z hľadiska nárastu jednoznačne najdynamickejšie sa rozvíjajúci typ. Vyrába sa prevažne v heterogénnom prevedení a jednotlivé lamely sú po svojom obvode opatrené klikovým spojom, ktorý umožňuje rýchle, jednoduché a najmä pevné spojenie jednotlivých podlahových dielcov. Výrobok je univerzálne použiteľný na pokládku plávajúcim spôsobom = bez spojenia s podkladovou vrstvou ale aj pre celoplošné nalepenie.
Rozdelenie podľa skladby výrobku
Práve toto rozdelenie je dnes asi jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré by zákazník mal poznať pred tým, ako sa rozhodne o definitívnom nákupe svojej novej vinylovej podlahy.
Heterogénne vinylové podlahy najmä v prevedení s klikovým spojom sa dnes rozdeľujú do 3 základných skupín:
- Celovinylové prevedenie – častokrát označované aj názvom LVT / luxury vinyl tiles /, jednotlivé vrstvy a jadro sú tvorené najmä z PVC. Až 70 % celosvetovo vyrábanýchklikových vinylových podláh sa vyrába v takomto prevedení. Podiel sa postupne zmenšuje na úkor ďalších nasledujúcich výrobkov
- Vinylové podlahy s jadrom z HDF / drevovláknitá doska s vysokým stupňom zhustenia vlákien /cca 10 % podiel sa postupne pomaly zvyšuje. Ich nárast spomaľuje najmä handicap v podobe interakcie podlahy s vodou a vodnými parami – podlaha nie je vode odolná.
- Vinylové podlahy s jadrom z kompozitného materiálu / najčastejšie zmes plastu a minerálnych plnív – krieda, cement, ... / cca 20 % podiel sa za posledné dva roky zdvojnásobil a očakáva sa jeho masívny nárast najmä z dôvodu tlaku na obmedzenie používania PVC
Celovinylové prevedenie - LVT
Toto prevedenia patrí k najčastejšie sa vyskytujúcemu prevedeniu vinylových podláh / až cca 70 % /. Pri výbere by sa mal zákazník určite informovať na nasledujúce základné parametre a vlastnosti:
- Celková hrúbka podlahy – hrúbka podlahy a tým aj hrúbka a pevnosť klikového spoja majú zásadný vplyv na životnosťpodlahy, jej pevnosť a schopnosť vysporiadať sa s nerovnosťami podkladu. Čím je podlaha tenšia, tým je klikové spojene menej pevné, podlahové dielce sa môžu po montáži od seba oddeliť a vytvoriť tak škáry. Tenká podlaha okopíruje všetky nerovnosti podkladu a prípadné lokálne výstupky v podklade sa môžu otlačiť cez podlahu a tým môže dôjsť k lokálnemu predratiu. Odporúčame hrúbky min. 4,5 mm a viac.
- Hrúbka nášľapnej – úžitkovej vrstvy – tá určuje triedu použitia a zabezpečuje odolnosť podlahy pri opotrebovávaní trením / chôdzou, posúvaním predmetov, ...... /. Čím hrubšia je táto vrstva, tým ma podlaha v rovnakom priestore dlhšiu odolnosť a tým aj životnosť. Odporúčame hrúbky 0,4 mm a viac
- Prítomnosť stabilizačnej sklo textilnej vrstvy. Jej prítomnosť , umiestnenie v správnej výške – musí bez prerušenia frézovaním prechádzať až do klikového spoja a najmä hrúbka a hustota sklených vlákien zabezpečujú správnu rozmerovú stabilitu výrobku. Práve prítomnosť sklených vlákien stabilizuje výrobok pri vplyve zmien teploty a znižuje jeho rozťažnosť pod hranicu 0,25% / normou stanovená max. hodnota /. Všetky certifikované výrobky musia dosahovať max. túto hodnotu. Preverte si to teda u svojho predajcu. Práve objemová rozťažnosť do veľkej miery eliminuje maximálny plošný rozsah, pri ktorom je možné podlahu pokladať bez dilatácie a určuje aj veľkosť dilatačných medzier.
- Prítomnosť ftalátov a emisné triedy
Ftaláty – estery kyseliny ftálovej boli najstaršie a najrozšírenejšie používané zmäkčovadlá pri výrobe PVC. Dnes je ich podiel pri výrobe a zmäkčovaní PVC nižšie ako 29%. Väčšina výrobcov nahradila ich použitie inými druhmi zmäkčovadiel a certifikované výrobky sú prísne kontrolované na emisie týchto látok. Vzhľadom na popularitu tejto témy a rozsah informácií jej venujem samostatný blok. Každý certifikovaný výrobok musí spĺňať emisnú triedu A resp. E1. Sú výrobcovia, ktorí už dnes výrazne znížili podiel prchavých látok vo svojich výrobkoch a tieto potom označujú emisnou triedou A+. Označovanie každého certifikované výrobku ukladá povinnosť výrobcovi uviesť okrem iných dôležitých parametrov priamo na obale aj emisnú triedu a normu, podľa ktorej je jej hodnota stanovená a kontrolovaná. Určite doporučujeme, aby sa zákazník s touto témou u svojho predajcu oboznámil, alebo si dôkladne skontroloval obal výrobku a prítomnosť týchto informácií.
Typická skladba celovinylovej podlahy:
1 - PU – polyuretánová krycia transparentná vrstva
2 - vinylová úžitková transparentná vrstva v hrúbke od 0,3 – 0,7 mm – podľa jej hrúbky sú podlahy zaraďované do jednotlivých tried použitia:
31 - bytové priestory
32 - intenzívne zaťažované bytové a stredne zaťažované nebytové priestory
33 - intenzívne zaťažované nebytové priestory
41 - málo zaťažované priemyselné priestory
42 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory
3 - dekoračná vrstva
4 - nosné vrstvy a proti ťahová vrstvaPVC
5 - vystužovacia vrstva zo sklených vlákien buď v podobe mriežky, alebo netkanej vrstvy sklených vlákien rôznej hustoty
Vinylové podlahy s jadrom z drevených materiálov – najčastejšie HDF, alebo korok
Jedná sa o výrobok, pri ktorom je veľká časť PVC materiálu nahradená HDF materiálom – lisovaná doska s drevných vlákien, alebo korkom. Vinylová vrstva tvorí najčastejšie iba 1-2 mm hrubú vrstvu, ktorá je na HDF jadro nalepená. Výhodou tohto druhu podlahy je vyššia tolerancia k nerovnostiam podkladu, vcelku priaznivá cena, jednoduchá montáž. Veľkou nevýhodou je to, že podlaha nie je vode odolná a pri kombinácii vrstiev drevených a vinylových materiáloch dochádza z dôvodu rozdielnej interakcie s vodou a zmenami teploty k rozdielnej rozpínavosti. Výsledkom toho môže byť po čase oslabenie lepeného spoja a následné odliepanie vrchnej vinylovej vrstvy od spodnej drevenej.
Na čo by sa mal zákazník pri výbere zamerať:
Celkové hrúbky výrobku a tepelný odpor. Najmä pri pokládke na podlahu s podlahovým vykurovaním majú tieto podlahy významne vyšší tepelný odpor ako iné vinylové podlahy.
Certifikáciu výrobku a parametre emisií nielen ftalátov ale aj formaldehydu
Hrúbku nášľapnej vrstvy a triedu použitia
Typické zloženie vinylovej podlahy s HDF jadrom
1 - PU – transparentná polyuretánová krycia vrstva
2 - vinylová úžitková transparentná vrstva v hrúbke od 0,3 – 0,7 mm – podľa jej hrúbky sú podlahy zaraďované do jednotlivých tried použitia:
31 - bytové priestory
32 - intenzívne zaťažované bytové a stredne zaťažované nebytové priestory
33 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory
41 - málo zaťažované priemyselné priestory
42 - intenzívne zaťažované priemyselné priestory
3 - dekoračná vrstva
4 - nosné vrstvy z PVC
5 - HDF jadro
6 - korková akustická protihluková a proti ťahová vrstva
Vinylové podlahy s jadrom z kompozitného materiálu
Najmladší ale najdynamickejšie sa vyvíjajúci výrobok. Obrovský nárast jeho popularity za posledných 5 rokov spôsobil, že jeho podiel stúpol až na 20% celosvetového podielu výroby kusových vinylových dielcov a z tohto nárastu bola až polovica za posledné dva roky. Pri aktuálne vysokom tlaku na znižovanie emisií skleníkových plynov, produkciu enviromentálne nezaťažujúcich výrobkov a snahu o znižovanie objemu produkcie PVC prognózujú odborníci práve tomuto výrobku skvelú budúcnosť. Tento výrobok v sebe skĺbil všetky výhody vinylových, laminátových a drevených podláh. Dosahuje veľmi nízke hodnoty emisií, a preto je väčšina týchto výrobkov vyrábaných v emisných triedach A+, ktoré sú vyrábané bez ftalátov a sú 100% recyklovateľné. Nevýhodu sú zatiaľ vyššie ceny a rizikom môže byť aj krátka doba existencie týchto výrobkov a tým aj absencia dlhodobých overovacích skúšok životnosti. Nárast počtu výrobcov, inovácie a expanzívny nárast ponuky dekorov jasne naznačuje, že tomuto výrobku sa bude v nasledujúcom období venovať mimoriadna pozornosť a do jeho vývoja bude investované množstvo úsilia a financií.
K dnešnému obdobiu sa v rámci tejto skupiny vytvorili tri základné typy výrobkov
- Výrobok pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené plastovými impregnačnými zložkami a vysoko zhustenými drevenými vláknami – výrobok nie je 100% vode odolný
1 - polyuretánová ochranná a úžitková vrstva
2 - dekoračná vrstva
3 - jadro z impregnovaných a vysoko zhustených drevených vlákien
4 - proti ťahová vrstva
- Výrobok pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené zmesou plastov a minerálnych plnív a povrch je potlačený digitálnou potlačou a finálne opatrený polyuretánovou vrstvou
1 – viaceré vrstvy ochranného polyuretánového filmu
2 – digitálna dekoračná vrstva
3 – základná biela farebná vrstva zabezpečujúca farebnú jednotnosť dekoračných farieb
4 – nosné jadro z kompozitného materiálu
5 – proti ťahová PU vrstva laku
- Výrobok pri ktorom je kompozitné jadro vytvorené zmesou plastov, minerálnych plnív a na povrch je nalepená vrstva vinylu podobne ako pri výrobkoch s jadrom z HDF
1 - Polyuretánová ochranná a nášľapná vrstva
2 - Dekoračná vrstva
3 – Zvukoizolačná vrstva so sklenými vláknami
4 – kompozitné jadro s minerálnymi plnivami
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
PVC ako primárne vyrobený produkt je tvrdá , tepelne nestabilná a krehká látka , preto aby získala vlastnosti potrebné pre výrobky , ktoré sa z nej vyrábajú sa k nej pri jej následnom spracovaní pridávajú tzv. aditíva . Aditíva sú látky , ktoré menia , alebo vylepšujú niektoré vlastnosti primárneho PVC . Tými vlastnosťami sú najmä plasticita , farebná stálosť , reakcia na oheň a tepelná stabilita . Asi najznámejším slovom v spojení s vinylovými podlahami sú tzv. ftaláty . Ftaláty / estery kyseliny ftálovej / sú látky , ktoré sa pri výrobe PVC používali a ešte stále používajú na zlepšenie jeho plastických vlastností . Práve v tejto otázke používania ftalátov sa aktuálne v zákazníckej obci vedú rôzne diskusie a vyskytuje sa mnoho mylných informácií . Asi najväčším omylom je to , že si zákazníci automaticky spájajú pojem zmäkčovadlá iba s pojmom ftaláty . Je dobré vedieť , že na zmäkčenie PVC sa okrem ftalátov používajú aj iné chemické zlúčeniny . Ako príklad spomenieme adipáty / estery kyseliny adipovej / , alebo citráty / estery kyseliny citrónovej / . Je preto ľahko pochopiteľné , že výrobcovia , ktorí deklarujú , že ich výrobok neobsahuje ftaláty buď nahradili PVC vo výrobku iným plastom / najčastejšie polypropylénom / , alebo používajú pri spracovaní PVC iné plastifikátory = zmäkčovadlá ako sú ftaláty .
Z pojmu ftaláty v spojení práve s podlahovinami sa dnes stala akási chyméra, prelud. Je zaujímavé diskutovať so zákazníkmi, ktorí prídu na predajňu a všemožne hľadajú produkt, ktorý neobsahuje, žiadne chemické zlúčeniny, lepidlá, laky a pod. a spýtať sa ich, či rovnako striktne postupujú aj pri výbere iných / objemovo podstatne väčších častí interiérových predmetov, ako sú napr. PVC okná, nábytok, dvere, náterové hmoty, ... . Je až zarážajúce, že práve mnohí z nich vôbec neriešia to do čoho majú denne zabalené jedlo, čím si umývajú zuby, čo si natierajú na tvár, čím sa umývajú, v čom chodia oblečení / myslím tým zloženie materiálov /, čo si obúvajú, do čoho si naberajú jedlo, s čím sa hrajú ich deti .... . Plasty sú skutočne všade okolo nás a žijeme v dobe, ktorú asi naši potomkovia raz označia za plastovú. Nechceme týmto nabádať k zníženiu ostražitosti. Určite je dôležité presne vedieť čo si kupujeme a či je ten výrobok bezpečný, ale skôr by sme sa mali asi viac pýtať a nechať si doložiť fakty. Informácie používať komplexne, nie iba vytrhnuté z kontextu a zdeformované pre subjektívnu potrebu pohľadu na vec.
PVC je ako základný materiál pre požitie do mnohých výrobkov nevhodný a preto sa musia jeho vlastnosti modifikovať. Jednou z týchto vlastností je plasticita-ohybnosť. Pre zvýšenie plasticity PVC sa pri jeho spracovaní na výrobky používajú tzv. plastifikátory = zmäkčovadlá. Práve najznámejšie a v minulosti aj najrozšírenejšie plastifikátory boli práve ftaláty. Táto olejovitá látka tvorila v mnohých výrobkoch / mäkké PVC výrobky ako obuv, detské hračky ale aj kozmetika, farbivá, oblečenie, ... / aj viac ako 60% podiel zo všetkých pridaných aditív. Celkom je dnes známych viac ako 40 rôznych druhov ftalátov, ktoré sa používali a ešte stále používajú na zmäkčovanie PVC. Z nich väčšina je zdraviu neškodná a nepoškodzuje ani životné prostredie. Je však skupina ftálátov, ktorých pôsobenie na ľudský organizmus je označené ako toxické. Ich používanie je dnes striktne kontrolované a v prípade ich použitia sú stanovené maximálne prípustné objemové limity, ktoré musí výrobca dodržiavať a o použití týchto látok informovať spotrebiteľa nielen v certifikátoch výrobku ale ja na jeho obale.
V určitých oblastiach výrobkov a to najmä tých, ktoré prichádzajú do styku s potravinami / obaly na potraviny /, do styku s ústami / hračky, taniere, poháre, príbory, obaly na tekutiny, .... / alebo do styku s pokožkou / oblečenie, obuv, kozmetické prípravky, .... / je ich použitie zakázané, alebo objemovo obmedzené. Jedná sa o týchto 8 ftalátov:
- DEHP - dietylhexyl ftalát
- BBP - benzylbutylftalát
- BBP – benzyl butyl ftalát
- DBP – dibutyl ftalát
- DIBP – diisobutylftalát
- DINP - di-isononylftalát
- DONP - di(n-oktyl)ftalát
- DPP – dipentylftalát
Použitie týchto ftalátov sa dnes prísne kontroluje a ich výskyt vo výrobkoch bol prakticky eliminovaný.
Problematika aditív, ftalátov, a celkove PVC má však aj iný rozmer. Problémom je to, že zmäkčovadlá nie sú v PVC pevne chemicky viazané a pri jeho namáhaní / teplom, mechanicky / a degradácii sa uvoľňujú do prostredia, čím môžu kontaminovať vodu a dostať sa tak do potravinového reťazca. Tento problém je najmarkantnejší práve v priestoroch skládok odpadu. Pokiaľ sa likvidácii a recyklácii výrobkov z PVC nevenuje dostatočná pozornosť, tak sa pri súčasnej produkcii PVC môže stať ich výskyt potenciálnou enviromentálnou hrozbou.
Nebezpečnejšie ako samotné ftaláty je skôr sekundárny vplyv výroby PVC a PVC odpadu na životné prostredie. Samotná výroba primárneho PVC je energeticky náročná a ekologicky zaťažujúca. Celosvetovo je preto trend na zníženie používania a teda aj výroby PVC, respektíve tlak na jeho systematickú recykláciu. A tu sa dostávame k problematike spojenej s výrobcami podlahových materiálov. Väčšina výrobcov celovinylových podláh používa vo svojej výrobe aj recyklovaný materiál. To je z pohľadu tlaku na zníženie produkcie primárneho PVC a zvýšenia objemu používania recyklovaného PVC pozitívny aspekt, samozrejme za predpokladu, že sa jedná o použitie recyklovaného materiálu známeho chemického zloženia. Práve toto je úskalie ktoré výrobcov rozdelilo na dve skupiny
- Tí ktorí majú svoje výrobky a rovnako celú výrobu platne certifikovanú / podľa EN 14 041 a jej dodatkov / a vyrábajú výrobky z kontrolovaných zdrojov, kde je potencionálny výskyt škodlivých látok sledovaný. Títo výrobcovia majú certifikované nielen výrobky ale majú certifikované aj svoje výroby / CE, DIBT, ISO, SGS, .... /. Viacerí z nich si svoje výrobky nechávajú preskúšať a získali certifikát Floor score, ktorý hodnotí koncentráciu a vplyv emisií = prchavých organických látok z výrobku na ovzdušie v interiéry. - Tí ktorí vyrábajú svoje výrobky pre trhy kde je certifikácia nepodstatná a prioritným hľadiskom sú nízke výrobné náklady.
Prví výrobcovia sú väčšinou firmy, ktoré svoj tovar vyrábajú v Európe, alebo ho privážajú od výrobcov, ktoré tieto postupy striktne dodržujú. Väčšinou sa jedná o tovar jasne označený na obale všetkými dôležitými parametrami a rovnako aj emisnou triedou a systémom certifikácie.
Druhá časť sú výrobky, ktoré sú poväčšine významne lacnejšie a ich výrobky sú väčšinou bez označenia a certifikácie.
Neznamená to samozrejme, že každý drahší výrobok je kvalitnejší, alebo bezpečnejší. Pri výrazne lacných výrobkoch sa ale toto riziko významne zvyšuje.
Doporučujeme preto kupovať výrobky, ktoré majú certifikáty, jednoznačné a správne označenie všetkých parametrov na svojom obale a ideálne z predajní, kde sa na všetky tieto ,,drobnosti,, môžete opýtať a v prípade problémov ich aj riešiť.
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
Od roku 2012 bola zavedená zatiaľ najprísnejšia norma na testovanie úniku prchavých látok z konštrukčných a dekoračných materiálov, podláh a nábytku používaných v interiéroch. Pôvodne francúzska norma sa stala základným pilierom interných noriem aj viacerých výrobcov podlahových materiálov. Priebežným vylepšením technológie, kvalitou vstupných surovín a viacerými inovácia vo výrobnom procese dosiahli splnenie jej veľmi prísne stanovených limitných hodnôt.
Pri dodržaní hodnôt uvedených v tabuľke dolu môžu výrobcovia označovať svoje výrobky značkou:
V nasledujúcej tabuľke nájdete prehľad limitných hodnôt emisií tých najdôležitejších zlúčenín, ktoré musia výrobky označené jednotlivými emisnými triedami spĺňať.
Zlúčenina / Emisná trieda | A+ | A | B | C |
---|---|---|---|---|
Formaldehyd | < 10 | < 60 | < 120 | > 120 |
Acetaldehyd | < 200 | < 300 | <400 | > 400 |
Toluen | < 300 | < 450 | < 600 | > 600 |
Tetrachlorethan | < 250 | < 350 | < 500 | > 500 |
Xylen | < 200 | < 300 | < 400 | > 400 |
1,2,4-Trimethylbenzen | < 1000 | < 1500 | < 2000 | > 2000 |
1,4-Dichlorbenzen | < 60 | < 90 | < 120 | > 120 |
Ethylbenzen | < 750 | < 1000 | < 1500 | > 1500 |
2-Butoxyethanol | < 1000 | < 1500 | < 2000 | > 2000 |
Styren | < 250 | < 350 | < 500 | > 500 |
TVOC - Prchavé organické zlúčeniny | < 1000 | < 1500 | < 2000 | > 2000 |
Nie každá krajina prijala pre svoje výrobky tieto prísne kritéria a preto sa okrem francúzskej normy dnes v jednotlivých krajinách používajú aj iné normy stanovujúce limity úniku prchavých látok
V nasledujúcej tabuľke nájdete porovnanie a rozdiely medzi tými najpoužívanejšími pre stanovenie hodnôt úniku prchavých látok z výrobkov po 28 dňoch.
Zlúčenina / limit dosiahnutý po 28 dňoch | German VOC AgBB 2015 | Belgian VOC regulation 2014 | French VOC regulation A+ 2011 | Afsset 2009 |
---|---|---|---|---|
TVOC - Prchavé organické zlúčeniny | ≤ 1000 μg/m3 | ≤ 1000 μg/m3 | ≤ 1000 μg/m3 | ≤ 1000 μg/m3 |
TSVOC - Poloprchavé organické zlúčeniny | ≤ 100 μg/m3 | ≤ 100 μg/m3 | nedefinované | nedefinované |
Toluen | 2900 μg/m3*) | ≤ 300 μg/m3 | < 300 μg/m3 | 300 μg/m3*) |
Formaldehyd | 100 μg/m3*) | ≤ 100 μg/m3 | < 10 μg/m3 | ≤ 10 μg/m3 |
Acetaldhyd | 1200 μg/m3*) | ≤ 200 μg/m3 | < 200 μg/m3 | 200 μg/m3*) |
CMR 1A & 1B – nebezpečné látky | ≤ 1 μg/m3 | ≤ 1 μg/m3 | ≤ 1 μg/m3 (CMR regulácia) | ≤ 1 μg/m3 (CMR regulácia) |
R value | ≤ 1 | ≤ 1 | ≤ 1 | ≤ 1 |
TVOC w/o LCI | ≤ 100 μg/m3 | nedefinované | nedefinované | ≤ 100 μg/m3 |
/ článok vychádza z informácií dostupných k 9-2018 /
Za posledných 40 rokov prichádza 3 významný medzník vo vývoji podlahových materiálov . Po zavedení laminovaného typu podlahy v 80 rokoch minulého storočia , cez vynález klikového spojenia v 90 rokoch dnes prichádzajú kompozitné dosky . Tieto dokážu v plnej miere nahradiť aktuálne používane HDF dosky vo všetkých ich vlastnostiach a navyše ponúkajú 100% vodeodolnosť a výborné tepelnovodivé vlastnosti .
Kompozitné dosky sa vyrábajú zo zmesi rôznych prírodných materiálov v kombinácii elastomérmi , ktoré tvoria pojivo a dodávajú výrobku vodeodolnosť a primeranú elasticitu . Obrovskou výhodou pre výrobcov je možnosť priamo správnym výberom a pomerom pridávaných materiálov ovplyvňovať konkrétne vlastnosti výrobku . Napríklad pridaním zlúčením karbónu jeho stabilitu a tepelnú odolnosť .
Práve táto variabilita dáva možnosť každému výrobcovi vytvoriť si vlastný ,, recept ,, a vďaka tomu má každý výrobok aj iné vlastnosti . Ľahko sa tak môže stať , že podlaha s kompozitnou dosku jedného výrobcu má výrazne iné vlastnosti ako kompozitná doska iného .
Vzhľadom na nejednotnosť v označovaní si výrobcovia svoje kompozitné dosky označujú aj názvami ako SPC , WPC , RCB . RCC , ...., takže podľa takého označenie je porovnávanie dosiek vylúčené . Preto je potrebné pri porovnávaní výrobkov a ich vlastností zamerať svoju pozornosť najmä na porovnanie nasledovných parametrov :
➢ celková hrúbka výrobku , hrúbka nášľapnej vrstvy a hrúbka samotnejkompozitnej dosky
➢ koeficient tepelnej rozťažnosti a rozsah teplôt pri ktorých jegarantovaný . Ideálne je pokiaľ je tento koeficient rovnaký , alebo nižšíako 0,05% a rozsah teplôt pri ktorých je tento koeficient garantovaný -min. 15 -40°C ideálne 10-60°C
➢ trieda použitia - aktuálne používanie triedy pre bytové a komerčnépriestory 31 , 32 , 33 , 34 , alebo 42 , 43 pre priemyselné priestory
➢ certifikácia výrobku podľa emisnej triedy prchavých látok min. Aideálne A+
➢ koeficient tepelného odporu R= m2K/W Ten by byť menší ako 0,05 priproduktoch s integrovanou akustickou vrstvou – t,j produktov , prmontáži ktorých sa už nevyžaduje dodatočné odhlučnenie podlahyakustickou podložkou . Pri produktoch bez integrovanej akustickejpodložky by mal byť tepelný odpor nižší ako 0,035 m2K/W .
➢ Pozor niektorí výrobcovia uvádzajú len koeficient tepelnej vodivosti W/m.K – tento je potrebné podľa hrúbky materiálu prepočítať a tak získať hodnotu tepelného odporu .
➢ tvrdosť povrchu , ktorá sa meria hĺbkou vtlačenia guličky stanoveného priemeru do podlahy pod definovaným tlakom . Pretlačenie povrchu by malo byť menšie ako 0,03 mm .
➢ pevnosť klikového spoja v garantovanom rozsahu teplôt . Hodnota sa udáva kg a pohybuje sa od 500 kg do viac ako 1 000 kg
➢ typ povrchovej úpravy a jej vzhľad : natural pór , hlboká štruktúra ,autentická synchropórová štruktúra , ...
➢ V drážka , jej veľkosť micro , deep , L , .. / , vzhľad , farba a povrchová úprava /
➢ systém automatického kliku na krátkej strane pre fold down montáž : 5G , 2G , Megaloc , I4F , L2C , UNI fit , Multi fit , ....
➢ prítomnosť akustickej absorbčnej vrstvy , ktorá znižuje krokový a akustický hluk . Podlahy , ktoré ju už majú nepotrebujú pri pokládke už ďalšiu podložku , čo sa priaznivo premietne do celkovej ceny budúcej podlahy
➢ v neposlednom rade aj počet dekorov , ktoré kolekcia obsahuje a rozširuje tak výber možností pre zákazníka
Chcete informácie o cenách, alebo nakúpiť tento tovar, kliknite sem.
STAROSTLIVOSŤ O PODLAHY
Aby podlaha po jej namontovaní ale rovnako aj počas svoje životnosti plnila nielen funkčné ale aj estetické požiadavky musíme sa o ňu pravidelne starať.
Povrch každej minerálnej, alebo vinylovej podlahy je vyrobený väčšinou z polyuretánových, alebo akrylátových žívic, prípadne z polypropylénu. Pre zvolenie správneho prípravku na čistenie a ošetrovanie povrchu je veľmi dôležité poznať zloženie a hľavne typ povrchovej vrstvy. Najčastejšie sa vyskytujúcou povrchovou úpravou je práve použitie polyuretánovej / PU /transparentnej ochrannej vrstvy. Pre jej čistenie a ošetrovanie môžete požiť nasledovný postup a prípravky. |
Aby sme podlahu zbavili všetkých nečistôt požijeme na jej vyčistenie prípravok Dr.Schutz - PU čistič. Pripravíme si roztok čistiaceho prípravku s vodou v pomere 1:10, pomocou čistiaceho mopu nanesieme a podlahu dokonale vyčistíme. Po vyčistení povrch podlahy zneutralizujeme umytím čistou vodou. Prípravok má pri tomto riedení výdatnosť 1l/50m2. Nespotrebovaný prípravok môžeme následne zriedený v pomere 1:200 používať aj na bežné denné čistenie podlahy. Aj v tejto koncentrácii prostriedok vytvára na povrchu jemný film a zapĺňa-zneviditeľňuje mikroškrabance.
Pokiaľ na podlahe zostali nečistoty, alebo fľaky, ktoré sa ani pomocou 1:10 zriedeného prípravu Dr. Schutz PU čistič nepodarilo vyčistiť, použijeme na ich vyčistenie prípravok ELATEX. Jedná sa o čistiaci prostriedok, ktorý z podlahy dokáže odstrániť aj vodou nerozpustné znečistenie. |
Pre ošetrenie povrchu vytvorením tenkého ochranného filmu a oživenie farieb použijeme prípravky :
PU mat použijeme pre očakávaný matný povrch a lesk v prípade, že chceme zvýšiť lesk podlahy. Pre vytvorenie ochranného filmu sa prípravky na podlahu nanášajú neriedené a nechajú sa dokonale zaschnúť / viď. priložený návod /. Výdatnosť pri takomto použití je 1l/50m2
Prípadne nespotrebovaný prípravok je možné rozriedený v pomere 1:100-200 používať na bežné denné čistenie a ošetrenie mikroškrabancov na podlahe.
Pre bežné čistenie povrchu minerálnych a vynilových podláh používame prostriedok Dr.Schutz R1000. Je vhodný aj na prvé čistenie podlahy priamo po montáži. Zriedený v pomere 1:10 dokonale vyčistí povrch a zároveň vytvorí na povrchu jemný hodvábny film. Pre bežné čistenie používame zriedený v pomere 1:200. Aj v tejto koncentrácii prostriedok vytvára na povrchu jemný film a zapĺňa - zneviditeľňuje mikroškrabance. |
Všetky uvedené prípravky nielen vo vysokej koncentrácii riedenia ale aj v nízkej vytvárajú na povrchu jemnú vrstvu ochranného filmu. Tento film sa časom na miestach s pravidelným používaním odstraňuje a naopak na miestach, ktoré sa nezaťažujú sa postupne vrství. Tento efekt môže časom na podlahe vytvoriť miesta s rozdielnym leskom. Preto je potrebné v takomto čase podlahu opäť dokonale vyčistiť.
Na odstránenie prípravkov a vyčistenie podlahy použijeme prípravok Dr.Schutz PU čistič a podlahu zneutralizujeme vodou a postupujeme podľa kroku 2. Pokiaľ nebudeme chccieť na povrchu vytvárať ochranný film a postačí nám iba jemný hodvábny povrchový film prevedieme čistenie a následnú ochranu podľa kroku č. 3. Takto môžeme jednotlivé kroky opakovať a vytvárať ochranu a ošetrenie povrchu podľa toho ako vyhovuje našim požiadavkám a intenzite využívanie priestoru.
Aký poter dať pod podlahu? Týchto 7 dôvodov uľahčí vaše rozhodnutie
Na realizáciu poteru pod podlahu používame najčastejšie cementovú alebo anhydritovú zmes. Oba druhy majú svoje výhody aj nevýhody. Pri cemente sú vstupné náklady na prvý pohľad nižšie, anhydrit si vyžaduje relatívne vyššiu investíciu. V nasledujúcom texte si vysvetlíme, kedy sa nám oplatí zvoliť cement a kedy anhydrit.
Anhydritový poter :
Cementový poter :
Anhydrit je v súčasnosti veľmi často používanou zmesou pri realizácii liatych poterov . Vďaka svojmu zloženiu sú mechanické a pevnostné vlastnosti anhydritu o hrúbke 5 cm rovnaké ako cementového poteru o hrúbke 7 cm . Aj z tohto dôvodu je pri porovnávaní cien potrebné porovnávať cenu m2 realizovaného liateho poteru a nie cenu za m3 . Asi najväčšou výhodou anhydritu okrem výrazne lepších tepelne vodivých vlastností je možnosť vytvoriť jednotnú plochu až do 500m2 bez dilatácií . Toto určite ocenia všetci tí , ktorí chcú na poter následne lepiť podlahu a vyhnúť sa nutnosti rozdeliť ju v miestach už existujúcich dilatácií .
Vlhké prostredie: Kedy môžem použiť anhydrit a kedy cement?
Kým začnete riešiť, akú liatu podlahu dáte do miestnosti, preverte, či je miestnosť suchá alebo trvalo zaťažovaná vlhkosťou . Do miestností, kde je možnosť , že vlhkosť z priestoru prenikne až do poteru, použite cementový poter . Sú to napríklad práčovne, garáže, pivnice či okolie bazéna.
Anhydrit je do vlhkého prostredia nevhodný. Akonáhle by naň pôsobila vlhkosť, začal by sa vydúvať. Prišli by ste tak napríklad o dlažbu, ktorá by sa vylomila alebo by sa vám vyduli parkety.
Príprava: Ako mám pripraviť podklad v miestnosti pre cement alebo anhydrit?
Pri oboch zmesiach sa snažte miestnosť izolovať od vody. Použite nepriepustnú fóliu a po obvode stien nalepte dilatačné pásky. Pri cementovom potere nezabúdajte oddeliť dilatačné celky – dilatačná škára sa musí vyrezať vo vzdialenosti každých 6 m a v každom dvernom otvore . Anhydritová zmes sa nezmršťuje tak výrazne , preto si dilatačné celky nevyžadujú až toľko pozornosti ako pri použití cementového poteru. Ak sa rozhodnete pre cement, použite do poteru aj výstuž – kari rohož .
Nosnosť: Vydrží vyššiu záťaž anhydrit alebo cement?
Podlaha pre bežnú domácnosť si vystačí s pevnosťou v tlaku 20 MPa. To znamená úplne bežnú prevádzku. Ak predpokladáte, že na podlahy bude vyvíjaná vyššia záťaž, dajte do miestnosti poter s pevnosťou v tlaku 30 MPa. Takúto záťaž zvládnu obe zmesi.
Zmršťovanie: Cement je na tom horšie, ale niekedy vám nič iné neostáva
Anhydrit podlieha po vyschnutí minimálnym objemovým zmenám. Na jeden meter sa zmrští – zmenší iba o 0,1 milimetra. Ak naň položíte napríklad dlaždice, v rohoch sa nezdvihnú, čo pri cemente vylúčiť neviete. Preto anhydrit odporúčame použiť pri dlažbe a rovnako aj pri podlahovom kúrení. Určite oceníte aj ďalšiu výhodu – správne urobený anhydritový poter nepraská.
Ak máme vlhkú miestnosť, použite cementový poter . Do zmesi pridajte protizmršťovací prípravok, ktorý do istej miery obmedzí praskanie, alebo celú podlahu zabezpečte použitím kari rohoží . Toto riešenie je náročnejšie na prípravu, pretože je nevyhnutné zabezpečiť menšie dilatačné celky a vyrezať dilatačné škáry . Pokiaľ chcete budúcu podlahu lepiť o podklad a miestnosti majú rozmer väčší ako 6x6 m použite radšej anhydrit a vyhnete sa tak neestetickému rozdeleniu vrchnej podlahy , ktorá sa následne musí prekryť dilatačnou lištou . .
Podlahové vykurovanie:Ako dostať teplo z vykurovania čo najskôr do miestnosti ?
Vyššia investícia do anhydritovej podlahy sa vám vráti v priebehu niekoľkých rokov. Znížia sa vám totiž náklady na vykurovanie. Vlastnosti anhydritu spôsobujú kratšiu regulačnú odozvu a výbornú tepelnú vodivosť. Samotný poter obsahuje minimálny objem vzduchových medzier / bubliniek / , ktoré pôsobia ako tepelný izolant . Ak teda zapnete podlahové kúrenie, miestnosť bude veľmi rýchlo zohriata. Anhydritový poter totiž po vytvrdnutí k vykurovacím trubkám priľne a vďaka tomu výborne a rýchlo vedie teplo od trubiek k podlahe .
Na rozdiel od cementovej podlahy, kde sa poter postupne od trubiek oddeľuje, vytvárajú sa vzduchové medzery , čo spôsobuje tepelné straty. Cement má vyššiu tepelnú rozťažnosť, preto aj náklady na vykurovanie postupne narastú. Čas medzi zohriatím podlahy a vzduchu v miestnosti sa môže v niektorých prípadoch vyšplhať na dve až tri hodiny.
Akú hrubú vrstvu zmesi musím použiť?
Ak sa rozhodnete pre anhydritovú zmes a chcete podlahové kúrenie, ideálna hrúbka vrstvy je 6 centimetrov. Inak si bežne vystačíte so 4 až 5 centimetrami.
Pri použití cementu pod podlahové kúrenie rátajte s 8 centimetrovou hrúbkou vrstvy. Bežne odporúčame hrúbku vrstvy 6 centimetrov. Ak by vrstva bola slabšia, nedosiahnete rovný ani hladký povrch.
Koľko ma to bude stáť?
Cena za cementový poter je na prvý pohľad nižšia. Ak si však opäť prejdete vyššie uvedené výhody a nevýhody jednotlivých zmesí, zistíte, že z dlhodobého hľadiska vám financie ušetrí anhydrit. Samozrejme, pokiaľ máte mokré a vlhké miestnosti, siahnite po cemente a doplňte ho o prípravky, ktoré odporúčame vyššie. Cenovo sa však takto upravený cement priblíži anhydritovej zmesi.
Pri použití cementového alebo anhydritového poteru sa vždy obráťte na odborníkov. Pri nesprávnom položení cementovej vrstvy bez kari rohoží hrozia z dlhodobého hľadiska škody na podlahovom kúrení či podlahe. Pri anhydritovej zmesi pamätajte na to, že nesmie byť použitá v miestnostiach, kde je trvalá vlhkosť.
Dobrá rada na záver ?
Po vyliatí cementového , alebo anhydritového poteru zabráňte ich rýchlemu vysúšaniu . Priame slnečné svetlo , nadmerné prehriate poteru a prievan totiž môžu spôsobiť najmä v prvých 2-3 dňoch poškodenia povrchu a trhliny v potery . Cementový poter je potrebné v prvých dňoch schnutia dodatočne zavlhčovať , aby celý proces chemickej reakcie potrebnej k vytvrdnutiu prebehol bez problémov.
Snahou výrobcov podláh je vyrobiť výrobok ,ktorý bude dlhodobo odolávať poškodeniu svojho povrchu nielen bežným užívaním ale aj v situáciách , ktoré nie je možné definovať ako bežné užívanie , napriek tomu , že sa počas užívania podlahy často krát stávajú .
Z pohľadu aktuálne platných noriem sa podlahy delia do jednotlivých tried použitia . Tieto triedy použitia sú rozdelené do troch kategórií :
Každá z týchto kategórii objektívne posudzuje priestor z hľadiska intenzity užívania a tým spojenými činnosťami , ktorých výsledkom je opotrebovávanie a namáhanie podlahy .
Častokrát si zákazníci mylne myslia , že jediným kritériom na zaradenie výrobku do tej ktorej triedy je schopnosť povrchu odolávať opotrebeniu spôsobeného oterom -tzv trieda oteruvzdornosti.
Pokiaľ by tomu bolo tak , výrobcovia by sa snažili vyrobiť podlahu s čo najtvrdším povrchom . Takýto povrch by ale nebol pre užívateľa príjemný , bol by veľmi tvrdý , chladný a na dotyk nepríjemný . Naopak snahou výrobcov je vyrobiť povrch , ktorý bude dotykovo a opticky čo najpríjemnejší ale zároveň bude schopný odolávať oteru , nárazu , teplote , chemikáliám , ... . Vytvoriť zo všetkých týchto požiadaviek akceptovateľný kompromis je veľmi zložité , čim je povrch mäkší a príjemnejší na dotyk , tým je zároveň náchylnejší na poškodenie . Naopak , čím je tvrdší , tým je zároveň krehkejší , tvrdý , a na dotyk studený . Toto sú fakty , ktoré si zákazník pred kúpou novej podlahy musí uvedomiť. Musí vedieť definovať svoje očakávania a podmienky , v ktorých bude podlaha používaná .
Aby ste sa v tejto problematike vedeli jednoduchšie zorientovať prinášame vám prehľad základných vlastnosti , ktoré budú denne na vašej novej podlahe konfrontované s realitou .
Odolnosť proti poškriabaniu a poškodeniu povrchu :
Favoritom v tomto parametri boli doteraz určite laminátové podlahy . Ich melamínový povrch s prímesou korundového prášku nanesený na tvrdej HDF doske je schopný odolávať aj veľmi intenzívnemu oteru bez viditeľných poškodení . Daňou za to je , že povrch je na dotyk tvrdý a chladný a zároveň aj krehký .
Polyuretánové a akrylátové povrchu najmä drevených podláh sú pocitovo príjemnejšie a mäkšie ale zasa náchylnejšie na poškriabanie .
Ako optimálna kombinácia sa dnes ukazuje použitie polyuretánového povrchu na pevnej a dokonca vodeodolnej doske .
Takto vznikol nový výrobok , ktorý v sebe skĺbil odolnosť laminátovej podlahy a príjemného a mäkkého povrchu dreva . Vznikla podlaha s tzv. rigid jadrom a jej alternatíva - minerálna kompozitná podlaha . Je dokonca vodeodolná a tepelne stabilná , takže sa javí ako nový úspešný vývojový krok v podlahových materiáloch 21 storočia .
Ako sa tieto tri typy podlahových krytín vysporiadala s našim testom pri páde obyčajných nožníc môžete uvidieť v nasledujúcom videu.
A vysvetlenie ? .
Týmto pokusom sme nechceli prezentovať nepoškoditeľnosť povrchu . Iba sme pri rovnakých podmienkach vystavili rovnakému pôsobeniu rôzne podlahy . Výsledok je viditeľný a samotný pokus ľahko opakovateľný . Neznamená to , že jedna, druhá , alebo tretia podlaha je viac alebo menej vhodná alternatíva pre vás . Chceli sme Vám iba jednoducho priblížiť , čo to v praxi môže znamenať odolnosť povrchu .
POŠKODENIE PODLAHY VPLYVOM VODY A VLHKOSTI
Drevo je prírodný materiál , ktorý vďaka svoje vláknitej štruktúre veľmi rýchlo prijíma vodu a rovnako ju aj uvoľňuje .
Hlavnou stavebnou zložkou dreva je celulóza , z ktorej sú tvorené drevné vlákna / môžeme si ich jednoducho predstaviť ako malinké duté trubičky , vzájomne usporiadané a pospájané tak , aby mohli viesť vodu , uskladňovať živiny alebo jednoducho iba tvoriť základnú ,, kostru ,, stromu /
Voda je dôležitou súčasťou dreva v čase keď je ešte stromom ale aj v čase , keď už je surovinou . Aj keď sa z dreva stane surovina , ešte vždy dokáže reagovať na vodu . Počas prijímania vody drevo zväčšuje svoj objem – napúča a pri uvoľňovaní vody sa zasa zmenšuje – zosýcha . Tento proces sa výrobcovia snažia obmedziť tým , že drevo , ktoré má byť použité v interiéry sušia na vlhkosť cca 8+/- 2% . Pokiaľ je takto vysušené drevo používane v priestore kde sa vlhkosť pohybuje v rozpätí od 45 % - 65 % , tak sú rozmerové zmeny dreva tak malé , že nedochádza k poškodzovaniu výrobkov . Sú ale situácie , kedy sa ale vlhkosť rýchlo a výrazne zvýši / vytečená práčka , dážď , ktorý sa cez zle zatvorené okno dostane na podlahu , roztrhnutý prívod vody a iné udalosti , ktoré našťastie nie bežne ale keď sa stanú tak pri drevených podlahách vedú k fatálnym následkom .
Je to veľká výzva pre výrobcov , aby vyrobili podlahy , ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov , boli vyrobené ideálne z dreva , alebo sa im na nerozoznanie podobali a vydržali takmer všetko – vytopenie nevynímajúc .
Prvou výzvou ako zvýšiť odolnosť podláh bola snaha zvýšiť ich odolnosť proti opotrebeniu . Tak vznikli laminátové podlahy / vlastne správne laminované podlahy – pretože aj v nich viac ako 90 % objemu tvorí drevo v podobe zlisovaných drevných vlákien a odolnosť proti oderu sa dosahuje lamináciou povrchu melamínovými živicami / . Sú veľmi odolné , ľahko sa montujú , vzhľadom sú v prémiových výrobkoch na nerozoznanie od dreva , sú vhodné na podlahové vykurovanie a majú rad ďalších výhod ale predsa len vode a vlhkosti nedokážu dlho odolávať
Dnes stoja výrobcovia podláh na križovatke , kde sa majú rozhodnúť či budú svoje laminátové podlahy ďalej vylepšovať čo sa týka odolnosti proti vode / už dnes existujú rôzne systémy impregnácií nosnej hdf dosky a nových typov klikov , ktoré dokážu podlahu až 24 hodín ochrániť aj v prípade zaliatia vodou / , alebo sa dajú cestou výroby nového výrobku , ktorý bude skutočne 100% vodeodolný bez ohľadu na čas pôsobenia vlhkosti .
Zväčšený prierez extrudovanou minerálnou kompozitnou doskou . Na obrázku je vidieť aktuálna novinka vrstvenia nosnej dosky do troch vrstiev ABA . Vďaka tomu je doska ešte stabilnejšia a pevnejšia.
Tí väčší výrobcovia laminátových podláh už bežne produkujú všetky tri varianty výrobkov :
Nám zákazníkom prezentujú tieto výrobky a my ich ponúkame ďalej . Aby sme sa ale presvedčili , či je medzi týmito výrobkami skutočne rozdiel / nielen v ich cene ale aj vo vlastnostiach / , urobili sme jednoduchý test .
Nechali sme tri druhy aktuálne najpredávanejších typov podláh namočené vo vode 24 hodín . Čo sa s nimi dialo môžete vidieť v nasledujúcom videu .
Minerálne kompozitné
podlahy novej generácie – CERAMIN
Ak len tak na skok zaskočíme strojom času do nedávnej
minulosti, podlahy, ktoré nemusíme lepiť, teda plávajúce
podlahy prišli na svet v 70. rokoch minulého storočia. Boli to
viacvrstvové drevené podlahy, v tých časoch moderná a
lacnejšia alternatíva masívnych drevených podláh. Ďalším
materiálovým skokom a doslova synonymom plávajúcich
podláh sa onedlho stal laminát. Dnes máme na výber širšie
spektrum materiálov podláh ako pred 40 rokmi. Najnovším a
zatiaľ neprekonaným materiálom sú minerálne kompozitné
podlahy.
Po čom dnes môžeme chodiť v interiéri?
Doma nech si každý chodí po čom len chce a po čom sa
mu páči, pokojne aj po liatej živicovej podlahe s neónovým
podsvietením. Alebo po udupanej hlinenej so slamenou
nášľapnou vrstvou.
Moderný je aj surový betón, hypermoderné je sklo, niekoľko
tisícročná klasika je keramika, tradičný rustikálny drevený
masív. Ak ale chceme mať doma kvalitné plávajúce podlahy,
ktoré netreba lepiť, máme na výber tieto základné materiály:
• drevo – masív, viacvrstvové
• korok
• laminát
• vinyl
• kompozit
• minerálny kompozit
CERAMIN
MINERÁLNE KOMPOZITNÉ PODLAHY
Čo je to kompizitná podlaha?
„ZÁKLAD VŠETKÝCH DRUHOV KOMPOZITNÝCH PODLÁH
JE DOSLOVA ZMES VIACERÝCH ZLOŽIEK, KTORÉ
VÝSLEDNÉMU MATERIÁLU DÁVAJÚ NOVÉ VLASTNOSTI,
KTORÉ NEMÁ ANI JEDNA ZO ZLOŽIEK SAMOSTATNE.”
CERAMIN – nová generácia
minerálnych kompozitných podláh
V ČOM JE TENTO NOVÝ A PROGRESÍVNY TYP
PODLÁH, VYTVORENÝCH NA BÁZE PATENTOVANEJ
DOSKY CERAMIN INÝ?
Technické vlastnosti
minerálnych kompozitných
podláh CERAMIN
Unikátne patentované zloženie základovej dosky CERAMIN určuje jej výnimočné vlastnosti. Je:
• tvrdá a vode odolná ako keramika
• pevná, nárazom, škrabancom a oteru odolná ako kameň
• príjemná na dotyk ako drevo.
Má tepelno-technické vlastnosti ideálne pre podlahové vykurovanie. Podlahy sú zaradené do tried záťaže 32 alebo 33, teda
aj pre bežnú komerčnú záťaž, vyššiu ako v obytných priestoroch.
Všetky technické vlastnosti, všeobecné a klasififikačné požiadavky a základné charakteristiky spĺňajú platné normy. Tu sú tie
najdôležitejšie:
Minerálne kompozitné
podlahy CERAMIN…
CERAMIN
OD PODLAHY AŽ PO STROP
Skúsme spolu snívať sen každého interiérového dizajnéra: sen o jednotnom obkladovom materiáli, ktorý sa vizuálne, technicky, aplikačne a svojimi vlastnosťami hodí na podlahu, ale aj na steny. Nebudeme vymýšľať už vymyslené, pretože vieme, že milovníci rustikálneho štýlu takto bežne používajú drevo a vyznávači minimalizmu alebo industriálneho štýlu majú tento problém vyriešený už takmer 100 rokov betónom. Tieto klasické materiály však majú svoje obmedzujúce limity vyplývajúce z ich vlastností. Na náš trh onedlho príde nový obkladový materiál, ktorým dokážeme obložiť interiér doslova od podlahy až po strop. Bez kompromisov, bez nutnosti zohľadňovať štýlové preferencie, či iné materiálové a technické obmedzenia.
OBKLADY NA BÁZE DOSKY CERAMIN
Doska CERAMIN zaručuje mimoriadnu odolnosť obkladového materiálu a viacgeneračnú
životnosť, a to všetko aj v podmienkach náročnejších, aké sú v bežných obytných priestoroch.
Materiál dlhodobo vydrží aj rôzne druhy záťaží, bežné pre prevádzku komerčných kancelárskych priestorov.
Nemeckí vývojári ale zašli ešte ďalej a vymysleli nielen podlahy, ale aj obklady
postavené na báze dosky CERAMIN. Skutočne prevratná novinka je zatiaľ k dispozícii
na západoeurópskom a škandinávskom trhu. Intenzívne pracujeme na tom, aby sme ju priviedli aj na Slovensko.
Radi si určite zvykneme na to, že pestrý svet obkladových a podlahových materiálov bude ešte pestrejší.
ODOLNÁ, ĽAHKÁ A EASY
Revolučná novinka, ako obkladový materiál na báze dosky CERAMIN, spája najlepšie vlastnosti keramiky
a prírodných kompozitných materiálov:
→ vizuálne na nerozoznanie od keramického obkladu vďaka špeciálnej vrstve SEALTEC
→ pevný, vysoko odolný, vodoodpudivý a rozmerovo stabilný ako keramika
→ na rozdiel od chladivej keramiky na dotyk príjemne hrejivý
→ podstatne ľahší v porovnaní s keramikou
→ hrúbka len 3,2 mm
→ zásadne jednoduchšie inštalovateľný oproti klasickým obkladačkám
→ bezproblémové lepenie aj veľkých panelových formátov 40/120, 40/80 a 30/60
→ jednoducho spracovateľný – dá sa rezať bežným orezávacím nožom
→ žiadny prach, hluk a neporiadok pri lepení
→ žiadne škárovanie a čistenie po ňom
→ možnosť lepenia priamo na pôvodné obklady bez nutnosti pracnej a prašnej sanácie
→ pripravený na používanie už po 8 hodinách od nalepenia
KLASICKÁ REKONŠTRUKCIA
KÚPEĽNE KERAMIKOU
Obklady na báze patentovanej dosky CERAMIN sú vyrobené bez
použitia PVC a zdraviu škodlivých látok. Ich zásadnou pridanou
hodnotou je bezkonkurenčná využiteľnosť najmä pri rekonštrukciách
kúpeľní a kuchýň. Porovnajme dva modelové príklady.
REKONŠTRUKCIA KÚPEĽNE OBKLADOVÝM
MATERIÁLOM CERAMIN
1. rezervujte si na prácu víkend. Ak ste zručný, zvládnete to za jeden deň
2. rodinu pošlite ku svokre alebo na krátky výlet
3. rozmerajte plochy stien a podlahy a nakúpte potrebné množstvo obkladového materiálu CERAMIN
4. kúpte flexibilné rýchloschnúce MS polymérové lepidlo a silikónový tmel
5. pripravte si orezávací nôž, uholník, ceruzu, stierku a bežný vykružovací vrták
6. pôvodný obklad a dlažbu zbavte nečistôt a mastnoty – ideálna je voda so saponátom
7. naneste na pôvodný obklad a dlažbu lepidlo a nalepte obkladový materiál CERAMIN
8. na skracovanie obkladového materiálu použite orezávací nôž
9. otvory na armatúry vyrežte bežným vykružovacím vrtákom
10. počas lepenia utrite prípadné zbytky lepidla
11. kútové spoje a spojnice dlaždíc stien a podlahy zatmelte silikónovým tmelom
12. škárovať nemusíte, škáry sú na obkladovom materiály 3D vytvorené
13. po v podstate čistej práci nemáte ani veľmi čo upratovať
Celý proces môže vyzerať takto:
N Á Š T I P
Ak chcete, aby vám obklad CERAMIN vydržal čo najdlhšie, čistite ho šetrne. Povrchová vrstva je vodoodpudivá a dá sa jednoducho čistiť všetkými bežne dostupnými čistiacimi prostriedkami. Vyhnite sa ale agresívnym čistiacim prostriedkom obsahujúcim chlór, abrazívnym čistiacim prostriedkom a drôteným či oceľovým čistiacim nástrojom. Ak si nie ste istí zložením čistiaceho prostriedku, otestujte jeho čistiaci účinok na menej viditeľnom mieste.
OBKLADY N A B Á Z E D O S KY C E R A M I N . . .
Preskúmajte našu ponuku podláh z kolekcie CERAMIN